kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 Sosyolog Maaşı Ne Kadar?

Toplum bilimi ile ilgili çalışma yürüten sosyologların ne kadar maaş aldığı merak edilmektedir. Peki sosyolog maaşı 2023 ne kadar? Sosyolog iş olanakları nasıl? Sosyolog çalışma şartları nasıl? Özel sektör sosyolog maaşları ne kadar? Kamuda sosyolog maaşları ne kadar?

A+
A-

Toplum bilimi alanında çalışmalar yürüten kişiye sosyolog denmektedir. Sosyoloji alanında eğitim alan ve en az lisans eğitimini tamamlamış olan kişiler sosyolog unvanına sahip olurlar. Sosyologların iş olanakları oldukça fazladır. Üstelik maaşları da diğer meslek dallarına göre nispeten yüksektir. Sosyologlar hem kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette hem de özel sektörde iş bulabilirler. Peki sosyolog iş olanakları nedir? Sosyolog nedir? Sosyolog maaşı ne kadar? Sosyolog maaşları ne kadar? Sosyolog çalışma şartları nasıldır? Sosyolog ne iş yapar? İşte sosyolog ile ilgili tüm merak ettikleriniz…

Sosyolog Maaşları Ne Kadar?

Sosyolog İş Olanakları

Üniversite sınavından başarılı olup 4 yıl sosyoloji lisans eğitimi aldınız. Ardından da üniversiteden başarıyla mezun oldunuz. Peki ya sonra? Sosyolog iş olanakları nelerdir? Sosyologlar hangi alanlarda çalışır? Sosyoloji mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Ancak temel olarak sosyoloji mezunlarının hangi alanlarda çalışabileceğini www.tercihiniyap.net ailesi olarak sizin için inceledik.

İlk olarak sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde veya kamu kurum ve kuruluşlarında sosyolog veya sosyal araştırmacı unvanında çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca pedagoji formasyonu alarak felsefe öğretmeni veya rehber öğretmen olabilirsiniz.

Sosyoloji mezunlarının akademiden ilerlemesi oldukça mantıklıdır. Yüksek lisans veya doktora yapan sosyoloji mezunları akademisyen olarak meslek hayatlarına devam edebilirler.

Ayrıca son yıllarda danışmanlık hizmetleri ülkemizde popüler olmaya başladı. Sosyoloji mezunları aile danışmanlığı konusunda eğitim alarak aile danışmanı olarak hizmet verebilir.

Sosyolog Ne İş Yapar?

Sosyologların çalışma alanlarını az önce inceledik. Ancak daha detaylı bir ışık tutmak gerekirse sosyologlar üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilir. Sosyologlar kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet Personel Başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığında,Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında, TRT gibi kurum ve kuruluşlarında çalışabilir. Ayrıca sosyologlar özel sektörde araştırma şirketlerinde, yayın kuruluşlarında, danışmanlık hizmeti veren kuruluşlarda çalışabilirler.

Sosyologlar ayrıca belediyelerde, Türkiye İstatistik Kurumunda, Devlet Planlama Teşkilatında, siyasi partilerde, medya gruplarında,reklam ve anket firmalarında çalışabilir.

Sosyolog Çalışma Şartları

Sosyologların özel sektör ve kamuda çalışma şartları merak edilmektedir. Genel olarak sosyolog olarak çalışan bir personelin çalışma şartlarını inceledik. Sosyolog esnek çalışma saatleri içerisinde çalışır. Sosyolog haftada 40 saat ayda ise maksimum 140 saat çalışır. Özel sektörde de kamu kurum ve kuruluşlarında da çalıştığı proje üzerine iş yoğunluğu artabilir veya azalabilir. Ancak genel anlamda esnek çalışma saatleri ve rahat çalışma koşullarına sahiptir. Akademide çalışan sosyologlar ise kendi çalışma şartlarını kendileri oluşturabilirler.

2023 Sosyolog Maaşı Ne Kadar?

Sosyolog maaşları hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde diğer meslek gruplarına göre nispeten yüksektir. Bunun sebebi sosyologların çalışma alanlarında yaptıkları işin kritik öneme sahip olmasıdır.Türkiye’de binlerce sosyoloji öğrencisi ve sosyolog mezunu bulunmaktadır.Ayrıca sosyoloji eğitimi almayı hedefleyen yine binlerce kişi bulunmaktadır. Ayrıca sosyologlar ek 3600 göstergeden faydalanmak istemektedirler. Eğer ek 3600 gösterge çıkarsa sosyolog maaşlarında büyük bir artış görülecektir. Pek çok kişi sosyolog maaşlarını merak etmektedir. “Sosyolog maaşı ne kadar?” sorusunun cevabını araştırmaktadır. Peki 2023 sosyolog maaşı ne kadar? İşte özel sektör ve kamuda sosyolog maaşları..

2023 Kamuda Sosyolog Maaşı

Kamu kurum ve kuruluşlarında sosyolog maaşını etkileyen pek çok unsur vardır. Personelin çalıştığı kurum ve kuruluş, görev yaptığı bölge, hizmet yılı, aile veya çocuk sahibi olup olmadığı gibi değişkenlere bağlı olarak sosyolog maaşı değişebilmektedir. 2023 döneminde işe yeni başlayan bir sosyolog 13 bin 300 Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Kamuda sosyolog maaşı her yıl Ocak ayı ve Temmuz ayında yapılan zamlarla birlikte artış göstermektedir. Ayrıca enflasyon farkı da maaşlarına yansıtılmakta böylece maaşları azımsanmayacak ölçüde artmaktadır. Ayrıca sosyologlar hizmet yılı artıkça maaşları yükselmektedir. Örneğin sosyolog olarak 25 yıl ve üstü çalışmış olan bir personel 24 bin Türk Lirası civarında maaş alabilmektedir. Ayrıca evli olan, çocuk sahibi olan sosyologların maaşları aldıkları yardımlar dolayısıyla artış göstermektedir.

İşte derece ve kademesine, hizmet yılına, vergi oranlarına bağlı olarak 2023 döneminde sosyolog maaşları:

2023 Özel Sektör Sosyolog Maaşı

Özel sektörde personellere verilen maaşlar ilk yıllarda oldukça düşüktür. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların aksine özel sektörde bir yer edinebilmek ve o yeri korumak oldukça zordur. Türkiye’de sosyal bilimlere yeteri kadar değer ve önem verilmemektedir. Bu nedenle özel sektörde çalışan sosyologların işi oldukça zordur. Peki özel sektörde çalışan sosyologlar ne kadar maaş alır?

Özel sektörde çalışan sosyologlar ilk yıllarda 12 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Özel sektörde her meslek grubu ilk yıllarda oldukça düşük ücret almaktadır. Ancak sosyologların eğitim düzeyi artıkça yani yüksek lisans ve doktora yaparak kendini geliştirdikçe maaşları artmaktadır.Ayrıca kendini geliştiren, deneyim kazanan sosyologlar da gene yüksek maaş alabilir. Özel sektörde kendini geliştiren tecrübeli sosyolog ortalama 15 bin Türk Lirası maaş almaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

5682 1 ff356b9f66ff7b887d666261060a783a

Sosyolog Nedir? Sosyolog Ne İş Yapar?

Sosyolog klinik açabilir mi?

Sosyologlar mezun olduktan sonra günümüz şartlarında iş bulma imkanı fazla olmadığı için mezun olduktan sonra kendi aile danışmanlığı merkezi açabilirler. 

Yorumlar

  1. marxhalimizeağlar Avatar marxhalimizeağlar dedi ki:

    Sosyolog olarak Türkiye'de çalışmak tam bir eziyet. Asgari ücretle sosyolog çalıştırıyorlar. Sosyolog maaşları 2019 yılında en fazla 2 bin lira olur veya yerinde sayar.

  2. marxhalimizeağlar Avatar marxhalimizeağlar dedi ki:

    Sosyolog olarak Türkiye'de çalışmak tam bir eziyet. Asgari ücretle sosyolog çalıştırıyorlar. Sosyolog maaşları 2019 yılında en fazla 2 bin lira olur veya yerinde sayar.

  3. marxhalimizeağlar Avatar marxhalimizeağlar dedi ki:

    Sosyolog olarak Türkiye'de çalışmak tam bir eziyet. Asgari ücretle sosyolog çalıştırıyorlar. Sosyolog maaşları 2019 yılında en fazla 2 bin lira olur veya yerinde sayar.