kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Belediye Müfettişi Maaşları Ne Kadar?

Belediye Müfettişi Maaşları Ne Kadar? Müfettiş Nedir? Ne Demek? Belediye Müfettişi Ne İş Yapar? Belediye Müfettişlerinin Maaşları Ne Kadar Oldu?

Belediye Müfettişi Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Denetmen anlamında olan müfettiş birçok kurumda çalışmaktadır. Bunlardan biri de belediye müfettişliğidir. Peki belediye müfettişi maaşları ne kadardır? Sizlere daha ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda verdik.

Kariyer meslek grubu olarak gösterilen A Grubu meslekler içerisinde belki de en dikkat çekicisi müfettişlik mesleğidir. Denetim, soruşturma, raporlama gibi kritik öneme sahip işler yapan bu personeller devlette, belediyelerde ve özel sektörde iş bulabilir. Özellikle de günümüzde en çok personel alımı belediyeler bünyesinde yapılmaktadır. Bu nedenle belediyede çalışan müfettişlerle ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Belediye müfettişler ne iş yapar? Belediye müfettiş maaşları ne kadar?

Müfettiş Nedir? Ne Demek?

Arapça kökenli müfettiş kelimesi denetmen, denetçi anlamına gelmektedir. Devlette veya özel sektörde çalışabilen bu kişiler denetleme görevini gerçekleştirir. Çalıştığı sektör ve kurumun kurallarına, anayasa, tüzük ve yönetmeliklere uygun hareket eder. Bir kişi, kurumu, şirketi, sektörü, anlaşmayı, faaliyeti denetleyebilirler.

Belediye Müfettişi Ne İş Yapar?

 • Özel sektörde, devlet kurumlarında ve belediyelerde çalışabilirler.
 • Yöneticilerin, amirlerin talimatları doğrultusunda hareket ederler.
 • Denetleme, soruşturma ve raporlama faaliyeti yaparlar.
 • Bir kişiyi, kurumu, şirketi, olayı, anlaşmayı, faaliyeti inceleyebilirler.
 • Şehir içi, şehir dışı veya ülke dışında çalışabilirler.
 • Seyahat etmeleri gerekebilir.
 • Anayasala, tüzük, şirket veya kurum kurallarına uygun hareket ederler.
 • Ahlak ve meslek etik kurallarına uygun çalışırlar.

Belediye Müfettiş Maaşları Ne Kadar?

Müfettişlerin maaşları çalıştıkları belediyeye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemelerinden faydalanabilirler. Ayrıca aile durumu, çocuk durumu, sigorta ve BES kesintisi, eğitim seviyesi, dil bilgisi, derece ve kıdem ile hizmet yılı da aylıklar konusunda belirleyicidir. Gelir vergisi doğrultusunda da aylıklar da kesinti olabilir. Ancak bu noktada en belirleyici nokta çalışılan belediyenin büyüklüğüdür. Peki belediye müfettiş maaşları ne kadar? Küçük bir belediyede çalışan müfettiş maaşı ortalama 6 bin TL seviyesindedir. En büyük büyükşehir belediyelerinde müfettiş olarak çalışan personeller ise 8 bin TL civarında aylık almaktadır.

Mesleğe yeni başlayan deneyimsiz belediye müfettiş maaşları büyük şehir belediyelerde 6 bin 250 TL, büyükşehir ilçelerinde 7 bin 750, diğer belediyelerde ise 6 bin 700 TL seviyesindedir.

10 yıl deneyimi 4/3 derecesindeki müfettişler büyükşehirlerde 7 bin 200 TL, büyükşehir ilçelerinde 7 bin TL, diğer küçük belediyelerde ise 6 bin 400 TL seviyesinde maaş alırlar.

20 yıl deneyimli 1/3 derecesindeki müfettişlerin maaşları büyükşehirlerinde 7 bin 500 TL, büyükşehir ilçelerinde 7 bin 400 TL, diğer küçük belediyelerde ise 6 bin 800 TL seviyesindedir.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Fatih Sanık dedi ki:

  Acil çalışmam gerekb