kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Beyaz Fosfor Bombası Nedir? Fosfor Bombası Neden Yasak?

A+
A-

Beyaz fosfor bombası Nedir? Beyaz fosfor neden yasak? Fosfor bombası ne yapar? Fosfor bombası yasak mı? Beyaz fosfor nerede kullanılır? sorularının hepsine bu içeriğimizde yanıt vereceğiz.

Beyaz Fosfor Bombası Nedir? Fosfor Bombası Ne Demek?

Beyaz fosfor bombası, askeri kullanım amacıyla savaşlar için tasarlanmış olan bir patlayıcı türüdür. Yüksek derecede reaktif bir kimyasal madde olan beyaz fosfor içeren patlayıcı cihazlar olarak bilinir. Beyaz fosfor bombası ateşlendiğinde parlak bir ışık üretir ve etrafında çok yoğun beyaz bir duman oluşturması sebebiyle Beyaz Fosfor Bombası olarak adlandırılır. Okjisenle temas etmesi halinde kendiliğinden yanmaya başlayan oldukça parlak kimyasal madde ile doludur.

Beyaz Fosfor Bombası Neden Yasak?

Beyaz fosfor bombasının yasaklanmasının sebebi bu mühimmatların askeri hedeflerden daha çok sivil nüfusların hedeflenmesidir. Bir diğer en büyük yasaklanma nedeni ise atıldığı alanda bıraktığı kimyasal ve sonrasındaki bıraktığı etkidir. Daha geniş bir şekilde madde madde açıklamak gerekirse Beyaz fosfor bombasının yasaklanma sebepleri şunlardır;

  • Kontrolsüz bir şekilde atıldığı yerde yarattığı etki
  • Çok ciddi yanıklar oluşturup can kaybına sebep olması
  • Çevreye bıraktığı etkinin kabul edilemez olması
  • Uluslararası İnsan Hakları çerçevesinde değerlendirildiğinde vahşi ve insancıl olmaması
  • Küresel çapta yapılan uluslararası anlaşmalar

Fosfor Bombası Yasak Mı?

Fosfor bombası insan haklarına doğrudan aykırı olması sebebiyle bütün ülkelerde yasaktır. Kullanmaktan kaçınılması gerektiği konusunda neredeyse tüm dünyada bir fikir birliği oluşturularak yasaklanması kararına bağlanmıştır. Bununla ilgili yasal düzenlemeler ve yaptırımlar bulunuyor fakat her ülke buna uymadığı gibi yasakları delen gruplar da yer alıyor. beyaz fosfor bombası nedir

Beyaz fosfor nerede kullanılır?

Beyaz fosfor çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bunların en önde gelenleri askeri alanlar, kimya endüstrisi olarak öne çıkmaktadır. Gübre üretimi amacıyla tarım alanında da kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

  • Askeri Alanlarda Beyaz Fosfor Kullanımı: Beyaz fosfor genelde mühimmatlarda kullanılıyor. Özellikle sis perdesi oluşturmak için neredeyse bütün sis bombalarında beyaz fosfor kullanılır fakat bu sis veya duman perdeleri insancıl olmadığı için yasaklanmıştır.
  • Kimya Endüstrisinde Beyaz Fosfor Kullanımı: Beyaz fosfor bazı kimsayal ürünlerde çok miktarda bulunur. Üretim alanında beyaz fosforun doğrudan hammadde olarak kullanıldıüı fosfor bileşikleri yer alır.
  • Çözücü Olarak Beyaz Fosfor: Endüstriyel çözücülerin yapımında sıklıkla beyaz fosfora başvurulur.
  • Işık Üretimi: Beyaz fosfor geçmiş dönemlerde fosfor bulunan saat ve ampullerde de ışık kaynağı olarak içeriyordu.

Beyaz fosforun çok dikkatlı kullanılması gerektiği hususu bütün sektörlerde biliniyor ve sıkı bir şekilde denetleniyor. Riskler göz önünde bulundurulduğunda uluslararası anlaşmalarla standart belirlenir ve gerketiğinde yasaklanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.