kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Aile Sıra No Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Aile Sıra No Nedir? Nasıl Öğrenilir? Aile Sıra Numarası Neye Göre Verilir? Aile Sıra Numarası Nasıl Bulunur? Nereden Öğrenilir?

A+
A-

Aile sıra no nedir, nasıl öğrenilir, neye göre verilir gibi pek çok merak edilen konuları sizler için bu yazımızda derledik. Aklınıza takılanları burada bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey için kimlik kartı düzenlenir. Her kişiye Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verilir. Bu kimlik kartında kimlik numarasının yanı sıra aile sıra numarası, cilt numarası, memleket vb. bilgiler de yer alır. Ancak eski kimlik kartında açıkça yazan pek çok bilgi yeni kimlik kartında bulunmamaktadır. Özellikle de aile sıra numarası ile ilgili çok sayıda soru sorulur. Peki aile sıra no nedir? Ne demek? Aile sıra no kimliğin neresinde? Nasıl bulunur?

Aile Sıra Numarası Nedir? Aile Sıra No Ne Demek?

Aile sıra numarası, aile üyelerinin bu aileye de katılma sıralarını gösteren ve bu sıraya göre aile üyelerini listeleyen numaradır. Bu numaralandırma genellikle erkek çocuklar ve onların çekirdek aileleri üzerinden yapılmaya devam edilir. Evlenme gibi durumlar söz konusu olursa aile sıra numarası değişebilir. Bu nedenle bir kişi hayatı boyunca yalnızca tek bir aile sıra numarasına sahip olamayabilir.

Aile Sıra Numarası Neye Göre Verilir?

Bir kişinin aile sıra numarası baba tarafından kayıt altına alınan en yukarıdaki soy ile başlayarak ilerler. Erkek çocuklar üzerinden bu numara devam etmektedir. Bir aileye gelin olarak giren bir kadının aile sıra numarası da katıldığı yeni ailenin sıra numarası olur. Kendi babasına ait aile sıra numarası ise sabit kalır ve eski kayıt şeklinde devam eder.

Bir ailede boşanma durumu söz konusu olursa eski aile sıra numarasına geri dönülür. Boşanmada kadının eşinin ailesinde aile sıra numarası da kapanır. Kadınlar evlendiklerinde kayıt altına girdikleri aileyi de değiştirirler. Aile sıra numarası da değişir. Boşanıp baba evine geri dönülürse eski aile sıra numarası yeniden geçerli olur.

Aile Sıra Numarası Nasıl Bulunur? Nereden Öğrenilir?

En çok sorulan sorulardan biri de budur. Aile sıra numarası kimlik kartının, nüfus cüzdanının arka sayfasında bulunur. Arkada yer alan kutucuklardan birinde gösterilir. Ancak yeni kimlik kartlarına geçildikten sonra aile sıra numarasını bulamayan, göremeyen pek çok kişi vardır. Bunlar bu numarayı öğrenme için e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilir. Ayrıca Google’a yaparak öğrenme yoluna gidebilir.

Yorumlar

 1. Berat bayrak Avatar Berat bayrak dedi ki:

  Faydalı İçerik

  1. Üzeyir çelik Avatar Üzeyir çelik dedi ki:

   teşekkürler

 2. Büşra Nur turgut Avatar Büşra Nur turgut dedi ki:

  Bilmemmmmmiiiiiii