kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Bilgisayar mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar oldu, adayların bilgisayar mühendisi olabilmesi için ne yapması gerekir, bilgisayar mühendisi çalışma şartları nasıldır, bilgisayar mühendisi ne iş yapar, bilgisayar mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, özel sektörde bilgisayar mühendisi maaşları 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere ait tanıtımlardan mesleklerin maaşlarına kadar bu konularla ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da bilgisayar mühendisi maaşları ile bilgisayar mühendisinin görevleri, çalışma saatleri vb. konular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilgisayar Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Bilgisayar mühendislerinin çalışma şartlarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan bilgisayar mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. durumlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları nedeniyle bilgisayar mühendisleri iyi çalışma imkanlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alandan alana değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofiste, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör çalışanı olan bilgisayar mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

 

KAMUDA BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           20650-20750 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki rakamlar ortalama rakamlardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile yardımlarından ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler eklenebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir bilgisayar mühendisi maaşı 2023 yılında kamuda 20700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

 

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak görev yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya deneyim sahibi olmayan bilgisayar mühendislerine asgari ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan bilgisayar mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL dolaylarındadır fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler de bulunmaktadır.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLUNUR? BİLGİSAYAR MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Nasıl bilgisayar mühendisi olunur sorusuna gelecek olursak adayların bilgisayar mühendisi olabilmesi için bilgisayar mühendisliği veya benzeri, türevi bir bölümü bitirmeleri ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS isimli sınavdan yeterli puanı alarak atanmaları veya da özel sektörde çalışabilecek donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar mühendisi kimdir sorusunu daha iyi anlamak için de bilgisayar mühendisi ne iş yapara bakmak faydalı olacaktır. Bilgisayar mühendisinin yaptığı işleri kamu özelinde şöyle sıralayabiliriz;

Bilgisayar Mühendisleri genel olarak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlıklarında görevlendirilmektedirler. Bu dairelerde sistem kısmına atıldığınızda mesai yapıp mesai almama şansını çok yüksek olup sitem çökmelerinde en sıkıntı yaşayan bölümlerin başında gelmektedir. Network Bölümünde olanlar biraz daha şanslılar genelikle CİSCO’ nun switchleriyle uğraşıp arada sırada check pointler konfigure işlemleriyle uğraşıyorlar ancak bu bölümde de taşra teşkilatlarıyla çok haşır neşir olma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Veritabanı Bölümüne gelecek olursak en riskli kısmı diyeyim çünkü bir veritabanı bozukluğuyla aylarca uğraşmanız gerekebilir üstüne çalıştığınız kurumda ORACLE veritabanı sistemi kullanıyorsa iş baya zorlarşıyor. Son olarak bence kamuda çalışacaksanız Yazılım Bölümünü seçmenizi tavsiye ederim çünkü bütün sistemlerin eksiksiz bir şekilde çalışmasından sonra işinizin başlaması ve yazılım işlerinin büyük çoğunluğunu dışardan hizmet alımlarıyla yapıldığını için baya bir artı sağlamaktadır.

Özel sektörde de kurumların veya birimlerin isimleri değişse de bilgisayar mühendisleri genel olarak bu tip işler ile uğraşmaktadırlar. Proje üretmek, bunların takibini yapmak, güvenlik vb. işler ile uğraşmak bilgisayar mühendislerinin yaptığı işler arasında görülebilir.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Bilgisayar mühendisi yazılım bilir mi?

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.

Yorumlar

  1. ------ Avatar ------ dedi ki:

    Bu rakamlar doğru değil. Özel sektörde yeni mezun bir bilgisayar mühendisi yaklaşık 5bin TL ile başlar. Ben 4 yıl tecrübeli birisi olarak 10bin TL alıyorum. Benim tecrübemde 12-13bin TL alanlar da var.