Maaşlar

Biyoloji Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Eğitime verilen önemle birlikte mesleği icra eden kişilerinde maaşı merak edilmektedir. Bu yazımızda biyoloji öğretmeni maaşları ne kadar , biyoloji öğretmeni ne iş yapar, biyoloji öğretmeni kimdir gibi sorulara cevap verdik.

Günümüzde eğitime her şeyden çok önem veriliyor. Yeni nesillerin temel ve ileri düzeyde eğitim alması, eğitim seviyelerini ileri taşımaları için büyük yatırımlar yapılıp, önemli politikalar hayata geçiriliyor. Bu kapsamda en büyük sorumluluk ise öğretmenlere düşüyor. Farklı şehirlerde, farklı kurumlarda, farklı sınıflarda ve farklı branşlarda görev yapan öğretmenler binlerce öğrencinin hayatına ve dolayısıyla bir ülkenin geleceğine doğrudan etki ediyor. Özellikle de lisede eğitim veren fen bilimleri öğretmenleri, branş öğretmenleri oldukça kıymetli. Bu özel alanlarda iyi yetişmiş öğrenciler yetiştirmek, Türkiye’yi fen bilimleri alanında ileri taşımak için öğretmenler çalışmaktadır. Özellikle de biyoloji öğretmenlerinin görev ve sorumlulukları önemlidir. Canlılarla, doğayla, insan yaşamıyla doğrudan ilgili biyoloji alanında eğitim veren biyoloji öğretmenleriyle ilgili pek çok şey merak edilir. Peki biyoloji öğretmeni nedir? Ne demek? Biyoloji öğretmeni ne iş yapar? Görevleri nedir? Biyoloji öğretmeni maaşları ne kadar? Biyoloji öğretmenleri devlette ve özel sektörde ne kadar maaş alır?

LYS Biyoloji Konuları 

Biyoloji Öğretmeni Nedir? Kimdir?

Fransızca kökenli biyoloji kelimesinin orijinal hali “biologie” şeklindedir. Bitki ve hayvan kökenleri, dağılımları, yapıları, büyüme ve üremeleri, gelişimleri inceleyen bilim dalıdır. Biyoloji alanında tüm canlılar gezegenler gibi büyük kapsamdan, hücreler gibi mikroskopik kapsama kadar incelenir. Biyoloji öğretmenleri de bu alanlarla ilgili konularda öğrencileri yetiştiren eğitimcilerdir. Özel sektörde ve devlette çalışma imkanı bulabilirler. Farklı yaş gruplarından öğrencilere farklı başlıklarda eğitim verebilirler.

Biyoloji Öğretmeni Ne İş Yapar?

Biyoloji öğretmenleri özel veya devlet eğitim kurumlarında eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunan eğitimcilerdir. Biyoloji alanında eğitim verirler. Bir öğretmenin tüm sorumluluklarına sahiptirler. Biyoloji öğretmenleri lise ve liseye denk kurumlarda çalışır ve biyoloji öğretmeni olarak görev yaparlar. Ayrıca zaman zaman ortaokullarda fen bilgisi dersine girdikleri de görülür.

 • Müfredatı uygularlar.
 • Sıralı amirlerinin direktiflerine uyarlar.
 • Meslek onuruna uygun hareket ederler.
 • Öğrenci ve velilere saygılı davranırlar.
 • Şiddet, hakaret ve tacizden uzak durur ve izin vermezler.
 • Siyaset, ayrımcılık, zorbalık yapmazlar.
 • Biyoloji alanında eğitim verirler.
 • Öğrencilerin sorularına yanıt verirler.
 • Sınav soruları hazırlarlar.
 • Sınav düzenlerler.
 • Sınav sonuçlarını açıklarlar.
 • Ödev verir ve bu ödevleri kontrol ederler.
 • Bilgi seviyelerini kontrol ederler.
 • Öğrencilere destek olurlar.
 • Diğer öğretmenlerle koordineli hareket ederler.

Biyoloji Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Biyoloji öğretmeni maaşları özel sektörde ve devlette farklılık gösterebilir. Özel sektörde özel okullarda, derslerde, eğitim kurslarında çalışabilirler. Buralarda maaş politikası asgari ücret düzeyindedir. Biyoloji öğretmeni maaşları en düşük 12 bin 200 TL civarındadır. Kuruma da bağlı olarak deneyimli başarılı biyoloji öğretmenleri özelde 8-9  bin TL’ye kadar maaş alabilir. Ayrıca özel ders vererek bu geliri yükseltebilirler.

Devlette ise maaşlar arasındaki makas daha azdır. Devlette öğretmen maaşları en düşük 12 bin TL en yüksek 15 bin TL arasında değişmektedir. Özel dersler, ek ders ücretleri, ek ödemeler, tazminatlar, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara göre maaşları daha da yükselebilir.

Biyoloji Öğretmenliği 

Biyoloji öğretmeni ne iş yapar?

Dershanelerde, etüt merkezlerinde, ortaöğretim ve lise düzeyindeki kurumlarda öğrencilere biyoloji ve fen bilgisi gibi dersleri veren öğretmendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu