kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Acil Yardım ve Afet Yönetimi 2019 Taban Puanları

DGS acil yardım ve afet yönetimi taban puanları 2019 içindeki puanlar kaçta kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile acil yardım ve afet yönetimi bölümüne kimler geçiş yapabilir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı ile acil yardım ve afet yönetimi bölümüne kimler geçiş yapabilir, DGS acil yardım ve afet yönetimi kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılı kontenjanları nasıl olur, DGS acil yardım ve afet yönetimi taban puanları 2019 içindeki puanlar kaçta kalmıştır, DGS acil yardım ve afet yönetimi puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, DGS üzerinden acil yardım ve afet yönetimi hangi puan türü ile tercih edilebilir gibi soruların cevaplarını ve taban puanları listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Önlisans programları olarak adlandırılan 2 yıllık bölümleri bitiren bireyler eğer önlisans eğitimlerine lisans üzerinden devam etmek isterlerse Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmekte olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmelidirler. Girdikleri bu sınav sonucunda mezun oldukları bölümle alakalı olan bölümleri tercih etmeye yeterli olacak kadar puan almalıdırlar. Bu yetecek puanlar diyebileceğimiz taban puanlar ise ÖSYM tercih kılavuzlarında yer almaktadır ve ÖSYM herhangi bir bölümün taban puanını bir önceki yılda yapılan yerleştirmeler üzerinden yol göstermesi amacıyla tercih kılavuzlarına koymaktadır.

Bu şekilde 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan ve 2018 yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan 2019 DGS ile girilebilecek bölümlerin tümünün taban puanlarını hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ACİL YARDIM VE AFET YÖNETİMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile acil yardım ve afet yönetimi bölümüne ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan tablolarda DGS ile acil yardım ve afet yönetimi bölümünü tercih edebilecek bölümler olarak görülen önlisans bölümlerinin mezunları yerleşebilmektedirler. Bu yerleşme için yukarıda da dediğimiz gibi belli bir puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir ve bu puan türü acil yardım ve afet yönetimi bölümü için SAY yani sayısal puan türüdür.

2018 DGS ile geçiş yapılabilecek olan acil yardım ve afet yönetimi bölümüne Türkiye genelinde 49 kontenjan ayrılmıştı. 2019 acil yardım ve afet yönetimi kontenjanları da bundan daha az olmayacaktır.

DGS sistemi ile yerleştirme yapıldıktan sonra oluşan acil yardım ve afet yönetimi puanlarına bakacak olursak, bölüme yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 252,84845 olduğunu görüyoruz. Bu puanın da Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (%75 İndirimli) yerleşmede kullanıldığı görülmektedir. En yüksek taban puan ile yerleştirmenin de Biruni Üniversitesi’ne (Burslu) olduğu görülmektedir. Bu yerleştirme puanı ise 315,9119 olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylar 2019 DGS’de sayısal puan türünden bu puanların arasında bir puan alarak acil yardım ve afet yönetimi bölümünü herhangi bir üniversitede kazanabilirler diyebiliriz.

DGS acil yardım ve afet yönetimi taban puanları 2019 listesindeki tüm üniversiteleri ve puanları içerek görselimiz yazımızın sonundadır, alt kısma inerek inceleyebilirsiniz.

Yazımızın içindeki bilgilerle, DGS ve YKS gibi üniversite sınavlarıyla, tercihler ve bölümlerin taban puanlarıyla ilgili tüm konularda merak ettiklerinizi deneyimli üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına girerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda yazıya döktüğümüz bilgiler ve DGS acil yardım ve afet yönetimi taban puan verileri ÖSYM’nin oluşturduğu tercih kılavuzu ve kurumun resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM web sitesini ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

5613 1 f57cca341df7e8028909d573b563bbc0

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.