Taban Puanları

Taban Puanı En Yüksek 50 Üniversite ve Bölüm

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı tamamlanarak, adayların tercih işlemleri ve bu tercihlere ait sonuç süreci tamamlandı. Yıl boyunca üniversite sınavına hazırlanan adaylar, tercih işlemlerini yaparken bir çok değişkeni göz önünde bulundurdu. Adayların, tercih işlemlerinin sonucu olarak da, üniversite ve bölümlerin taban puanları ortaya çıktı. Herhangi bir üniversitenin eğitim kalitesini, o üniversitenin kaldığı taban puan göstermese de, yıllardır yüksek puanda kapatan üniversiteleri başarılı öğrencilerin tercih etmesi tesadüf değildir. Bu nedenle en yüksek taban puanda kalan 50 üniversite ve bölüm listesi, tercih işlemleri öncesinde önemli hale gelmektedir. Bu yazımızda sizlere, YÖK ve ÖSYM ‘den edindiğimiz resmi sonuçlara göre 2018 üniversite yerleştirme sonuçlarında taban puanı en yüksek 50 üniversite ve bölümden bahsedeceğiz.

Taban Puanı İlk 50 İçerisinde Yer Alan Üniversite ve Bölümler

Üniversitelerin taban puanlarının oluşmasında en önemli unsur: O üniversiteden mezun olan adayları nasıl bir gelecek beklediği ile ilgilidir. Ülkemizde bazı üniversiteleri kazanmak, hayata dair bir çok zorluğun aşılması noktasında kapı anahtarı gibi işlev görmektedir. Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kalitedeki bu üniversiteler, mezunlarına mesleki bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı, çok iyi düzeyde yabancı dil öğrenimi, master/doktora yapmalarında yurtdışı üniversitelerde bağ kurma fırsatı ve iyi düzeyde gelir elde edebilecekleri iş garantisi sağlamaktadır. Bu avantajlar sayesinde bazı üniversiteler adayların öncelikli tercihi haline gelmektedir. 

2018 yılında taban puanı en yüksek elli üniversiteye baktığımızda, yukarıda sayılan avantajları mezunlarına sağlayan üniversiteleri görmekteyiz. Bunlar: Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent İhsan Doğramacı Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi. Bu üniversiteler dışında taban puan olarak ilk 50 üniversite içerisine giren okullar, Tıp Fakülteleri sayesinde girmiştir. İstanbul Medipol Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Ankara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi gibi üniversitelerin tıp fakülteleri ilk 50 içerisinde yer almıştır. Bunlar dışında da Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümü 522,998 taban puanı ile 22. sıradan listeye girmiştir.

Bütün Detaylarıyla Taban Puanı En Yüksek 50 Üniversite ve Bölüm

Taban puanı en yüksek ilk 50 üniversite içerisinde yer alan üniversitelerin taban puanları: 549,174 puan ile 510,434 arasında değişmiştir. İlk 50 üniversite ve bölüm içerisinde 45 bölüm YKS Sayısal puan türü ile tercih edilmiş iken, 4 bölüm YKS Eşit Ağırlık puan türü ile ve 1 bölümde YKS Dİl puan türü ile tercih edilmiştir. İlk 50 üniversite ve bölüm için ayrılan kontenjan ise 2.724 olarak belirlenmiştir.

Tablomuzu muhakkak incelemenizi ve 2019 YKS tercihlerinizi yaparken bizlere sormak istediklerinizi   forum sayfamıza iletmenizi bekliyoruz.

5612 1 3b3b84d9661cff94cf312f033722a9fb scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu