Taban Puanları

DGS Çalgı Yapım 2019 Taban Puanları

DGS; dikey geçiş sınavı 2 yıllık bölüm mezunlarının başvurabildiği ve yeterli puanları almaları halinde kendi bölümleri ile ilişkili 4 yıllık programlara yerleşebilmelerini sağlayan; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, düzenlenen, yürütülen bir merkezi üniversiteye yerleştirme sınavıdır.

Adaylar ilgili puan türünden aldıkları puanın tercih edebilecekleri bölüme yetip yetmeyeceğini anlamak için ÖSYM tarafından hazırlanan ve yayımlanan tercih kılavuzlarından faydalanırlar ve bu kılavuzlarda hangi önlisans bölümünün hangi lisans bölümlerini tercih edebileceği bilgisi ile bölümlerin taban puanları listeleri bulunmaktadır. Bu puanlar bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler sonucu ortaya çıkan taban puan rakamları üzerinden toparlanarak kılavuzlara konulmaktadır.

ÖSYM’nin 2018 DGS yerleştirmelerinde ortaya çıkan rakamlar üzerinden 2019 DGS tercih kılavuzlarına koyacağı taban puanları değerlerini bizler sizlere bölüm bölüm ayırarak tüm bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ÇALGI YAPIM TABAN PUANLARI 2019

DGS ile çalgı yapım bölümüne kimler girebilir sorusunun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi ÖSYM’nin yayımladığı tercih kılavuzlarında buna dair hazırladığı listelere bakılarak bulunmalıdır, bunun dışında dikey geçiş sınavı ile çalgı yapım bölümüne yerleşmek için adayların SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS 2018 yerleştirmelerinde çalgı yapım bölümüne ayrılan kontenjan 1 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS çalgı yapım kontenjanları da sanıyoruz ki bu civarda olacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzuna konulacak olan çalgı yapım puanları incelendiğinde ortaya çıkan tabloya göre bölüme yerleştirmede kullanılan en düşük puan belirlenememiştir. Bu kontenjan Ege Üniversitesi’ne açılmıştır ama muhtemelen tercih edilmemiştir. Adaylar DGS’den sözel puan türünden ne kadar puan almaları halinde 2019 yılında çalgı yapım bölümüne yerleşebilirler bunu kestirmek şu an güçtür.

2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan DGS çalgı yapım taban puanları 2019 listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversiteye yerleştirme sınavları, yerleştirmeler ve üniversite bölümleri hakkında kafanıza takılan soruları deneyim ve bilgi sahibi yöneticiler ile üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS çalgı yapım taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan, dosyalardan ve internet sitesindeki diğer bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için lütfen ÖSYM resmi sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeyi bir alışkanlık haline getiriniz.

5999 1 ac9ff0850df5e9822d161acc8d51d04f

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu