kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Endüstri Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS ile endüstri mühendisliğine kimler girebilir, DGS ile giren adaylar için endüstri mühendisliği kontenjanları 2018 yılında nasıldı gibi soruların cevapları ile taban puanları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

DGS endüstri mühendisliği taban puanları 2019 nasıl olacak, DGS ile endüstri mühendisliğine kimler girebilir, DGS ile giren adaylar için endüstri mühendisliği kontenjanları 2018 yılında nasıldı, 2019 yılında nasıl olur, endüstri mühendisliği bölümüne DGS’nin hangi puan türü ile girilebilir, DGS endüstri mühendisliği puanları içinde en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını ve DGS endüstri mühendisliği taban puanları 2019 listesini yazımız içinde bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) üniversitelerin 2 yıllık programlarını bitirmiş önlisans mezunlarının girebildiği, önlisans programını lisansa tamamlayarak 4 yıllık bir bölüm/fakülte mezunu olmak için lisans bölümü kazanma amacıyla girilen bir sınavdır. DGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmekte olan bir sınavdır.

Adaylar dikey geçiş sınavı sonrasında belli puan türleri alırlar ve bu puanlar ile istedikleri bölümün istediği puan türünden yeterli puanı almaları ile birlikte tercih yaparlar, ÖSYM tarafından yerleştirmeleri yapılır. Her yıl yapılan yerleştirmeler sonra gelecek olan yılın tercih kılavuzlarında ilişkili bölümlerin taban puanları olarak yer alırlar.

Bizler de 2018 DGS yerleştirmeleri sonrasında oluşan taban puanları ile ilgili verileri 2019 yılında sizlere yol göstermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Endüstri mühendisliği bölümünü DGS ile tercih etmeyi düşünen adaylar DGS’nin üç puan türü olan EA, SAY ve SÖZ puan türlerinden SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaya çalışmalıdırlar.

Üniversiteler içinde 2018 yılı için endüstri mühendisliğine, DGS ile tercih edilebilmek üzere 432 kontenjan ayrılmıştır. 2019 yılı için de DGS endüstri mühendisliği kontenjanlarının buna yakın veya biraz üzerinde olacağını bekleyebiliriz.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşme sonucu oluşan endüstri mühendisliği taban puanları değerlerine gelecek olursak; DGS ile endüstri mühendisliği bölümüne yerleştirme işlemlerinde kullanılan en küçük puan 219,32327 ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) aittir. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi (İngilizce) ise en büyük taban puan olan 335,08157 ile yerleştirme yapılan üniversite olmuştur. Adaylar DGS içindeki SAY puan türünden bu aralıkta bir puan alarak, çok farklı değişkenler devreye girmez ise, endüstri mühendisliği bölümüne geçiş hakkını kazanabilirler.

DGS endüstri mühendisliği taban puanları 2019 listesine yazımızın alt kısmındaki görselden ulaşabilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversite sınavları ile üniversitelerin bölümleri, üniversite bölümü tercihleri gibi tüm konularda tecrübe sahibi yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek merak ettiklerinizi sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Yukarıda bahsi geçen bilgiler ile DGS endüstri mühendisliği taban puanları listesi ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte bizler yazılarımızı güncelleyecek olsak da yapılacak değişiklikler olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için sizlerin ÖSYM internet sitesini zaman zaman ziyaret etmesi faydalı olacaktır.

5562 1 6f53516acc591fd3d2fe229c43f7d122
5562 2 6f53516acc591fd3d2fe229c43f7d122 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.