Taban Puanları

DGS Gastronomi ve Mutfak Sanatları 2019 Taban Puanları

DGS gastronomi ve mutfak sanatları puanları içinde en yüksek ve en düşük taban puan 2019 yılı için kaç olacaktır, DGS gastronomi ve mutfak sanatları taban puanları 2019 listesi nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilen gastronomi ve mutfak sanatları kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü DGS ile alınan hangi puan türü ile tercih edilebilmektedir gibi soruların cevaplarını sizin için yazımıza taşımaya çalıştık.

Dikey Geçiş Sınavı kısaca DGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yürütülmekte olan, önlisans mezunu bireylerin lisans bölümlerine geçiş yapmasını sağlayan bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. DGS ile bir bölüme geçiş yapmak için 2 yıllık önlisans bölümü mezunu olmak ve mezun olunan bölüm ile girilebilen bölümleri tercih etmek gerekmektedir. Adaylar bunu yapabilmek için ayrıca istedikleri bölümün tercih edilebilmesini sağlayan puan türünden yeterli puanı alabilmelilerdir.

Bizler bahsettiğimiz bu puanların nerelerde kaldığını öğrenebilmeniz maksadıyla 2018 yılı DGS yerleştirmeleri sonrası oluşan ve 2019 DGS tercih kılavuzlarına, yol göstererek fikir vermesi amacıyla, konulacak olan, bölümlerin taban puanları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne geçiş yapmayı, yerleşmeyi düşünen adaylar DGS sonrasında alınan puanların üç türü olan EA, SAY ve SÖZ puan türlerinden SÖZ puan türünden yeterli puanı almalıdırlar.

DGS ile geçiş yapmak isteyen adaylar için açılmış 2018 gastronomi ve mutfak sanatları kontenjanları 205 olarak karşımıza çıkmaktaydı. 2019 gastronomi ve mutfak sanatları kontenjanlarının da bundan çok farklı olacağını düşünmüyoruz.

Bahsettiğimiz gastronomi ve mutfak sanatları kontenjanlarına yerleşmede kullanılan gastronomi ve mutfak sanatları puanları değerlendirildiğinde, en küçük puan ile yerleşilen üniversite İstanbul Aydın Üniversitesi (Ücretli) olmuştur. Bu puan 162,46216 olarak karşımıza çıkmaktadır. En büyük taban puan ile gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne yerleşilen üniversite ise İstanbul Aydın Üniversitesi (Burslu) olmuştur. Bu puan da 306,5768 olarak görünmektedir. Adaylar 2019 DGS’den sözel puan türünde bu aralıkta bir puan almaları halinde, sınav değişkenleri çok farklılaşmazsa, gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne geçiş hakkı elde edeceklerdir.

DGS gastronomi ve mutfak sanatları taban puanları 2019 değerlerini içeren tablomuz aşağıdaki görsellerdedir.

DGS, YKS, YDS gibi ÖSYM tarafından yürütülmekte olan sınavlar, üniversite bölümleri, bölüm tercihleri gibi konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz Tercihini Yap Forum sayfalarımız hizmetinizdedir. Deneyim sahibi üyelerle yöneticilerin bulunduğu forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

*Yazımızın içinde verdiğimiz bilgiler, veriler ve gastronomi ve mutfak sanatları taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar ve internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyurular dikkate alınmak zorunda olduğu için ayrıca ÖSYM internet sitesini düzenli olarak ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5579 1 8558333310ce8ab008f7f79494cde10b scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu