kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Gümrük İşletme 2019 Taban Puanları

DGS gümrük işletme taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile gümrük işletme bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS gümrük işletme kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS gümrük işletme puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük gümrük işletme taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS gümrük işletme 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS GÜMRÜK İŞLETME TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan gümrük işletme bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki gümrük işletme bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların gümrük işletme bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek gümrük işletme kontenjanları 2018 yılında 17 olarak belirlenmişti, 2019 DGS gümrük işletme kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan gümrük işletme puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde gümrük işletme bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 190,86999 ile Avrasya Üniversitesi’ne (Burslu) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük gümrük işletme bölümü taban puanı ise 212,75468’dir ve bu puan ile yerleştirme de Trakya Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile gümrük işletme bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, gümrük işletme bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen gümrük işletme bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya gümrük işletme bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6055 1 b0e80e1573c1d7bcf5b114d741d8edce

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.