Taban Puanları

DGS Halı-Kilim ve Eski Türk Kumaşları 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS halı-kilim ve eski türk kumaşları 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS HALI-KİLİM VE ESKİ TÜRK KUMAŞLARI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların halı kilim ve eski türk kumaşları bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek halı kilim ve eski türk kumaşları kontenjanları 2018 yılında 4 olarak belirlenmişti, 2019 DGS halı-kilim ve eski türk kumaşları kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan halı-kilim ve eski türk kumaşları puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde halı kilim ve eski türk kumaşları bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 223,83996 ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. Adaylar 2019 DGS ile halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu puan yakınlarında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya halı-kilim ve eski türk kumaşları bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6072 1 c976c0b2d9b8043fc0028711af20e9f7

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu