kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

DGS Jeoloji Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS jeoloji mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile jeoloji mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS jeoloji mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS jeoloji mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük jeoloji mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS jeoloji mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan jeoloji mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki jeoloji mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların jeoloji mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek jeoloji mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 38 olarak belirlenmişti, 2019 DGS jeoloji mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan jeoloji mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde jeoloji mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 256,38378 ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük jeoloji mühendisliği bölümü taban puanı ise 286,74968’dir ve bu puan ile yerleştirme de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile jeoloji mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, jeoloji mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen jeoloji mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya jeoloji mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6119 1 13d980906021b2e11b67b7818d35198b

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.