kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS havacılık ve uzay mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS havacılık ve uzay mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS havacılık ve uzay mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük havacılık ve uzay mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS havacılık ve uzay mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki havacılık ve uzay mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek havacılık ve uzay mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 10 olarak belirlenmişti, 2019 DGS havacılık ve uzay mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan havacılık ve uzay mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 280,03795 ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (Burslu) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük havacılık ve uzay mühendisliği bölümü taban puanı ise 315,1732’dir ve bu puan ile yerleştirme de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, havacılık ve uzay mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen havacılık ve uzay mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya havacılık ve uzay mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6083 1 228ebc50d7a4a58a34294863e3844c60

Yorumlar

  1. Serkan Sekizkardeş Avatar Serkan Sekizkardeş dedi ki:

    Havacılık ve Uzay mühendisliğinin çalışma alanı için kısıtlı diyorlar ? Var mı bununla alakalı bilgisi olan ? Bir de ne kadar zor okuması ve eğitim dili malum ingilizce?