kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

DGS İngiliz Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

DGS ingiliz dili ve edebiyatı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS ingiliz dili ve edebiyatı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS ingiliz dili ve edebiyatı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük ingiliz dili ve edebiyatı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS ingiliz dili ve edebiyatı 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki ingiliz dili ve edebiyatı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek ingiliz dili ve edebiyatı kontenjanları 2018 yılında 216 olarak belirlenmişti, 2019 DGS ingiliz dili ve edebiyatı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan ingiliz dili ve edebiyatı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 189,00103 ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (İngilizce) (%75 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük ingiliz dili ve edebiyatı bölümü taban puanı ise 303,6097’dir ve bu puan ile yerleştirme de Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, ingiliz dili ve edebiyatı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen ingiliz dili ve edebiyatı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya ingiliz dili ve edebiyatı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6107 1 78cd18d50e0bcad1031efab7f3a3131f scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.