kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS İnşaat Mühendisliği 2019 Taban Puanları

İnşaat mühendisliği bölümüne DGS’nin hangi puan türü ile girilebilir, DGS inşaat mühendisliği taban puanları 2019 nasıl olacak gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS inşaat mühendisliği taban puanları 2019 nasıl olacak, DGS ile inşaat mühendisliğine kimler girebilir, DGS ile giren adaylar için inşaat mühendisliği kontenjanları 2018 yılında nasıldı, 2019 yılında nasıl olur, inşaat mühendisliği bölümüne DGS’nin hangi puan türü ile girilebilir, DGS inşaat mühendisliği puanları içinde en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını ve DGS inşaat mühendisliği taban puanları 2019 listesini yazımız içinde bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) üniversitelerin 2 yıllık programlarını bitirmiş önlisans mezunu bireylerin girebildiği, önlisans programını lisansa tamamlayarak 4 yıllık bir bölüm mezunu olmak için lisans bölümü kazanma amacıyla girilen bir sınavdır. DGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmekte olan bir sınav modelidir.

Adaylar dikey geçiş sınavı sonrasında belli puan türleri alırlar ve bu puanlar ile istedikleri bölümün istediği puan türünden bölüme yetecek puanı almaları ile birlikte tercih yaparlar, ÖSYM tarafından yerleştirmeleri yapılır. Her yıl yapılan yerleştirmeler, sonra gelecek olan yılın tercih kılavuzunda o bölümlerin taban puanları olarak yer alırlar.

Bizler de 2018 DGS yerleştirmeleri sonrasında oluşan taban puanları ile ilgili verileri 2019 yılında sizlere yol göstermesi maksadıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

İnşaat mühendisliği bölümünü DGS ile tercih etmeyi düşünen adaylar DGS’nin üç puan türü olan EA, SAY ve SÖZ puan türlerinden SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaya çalışmalıdırlar.

Üniversiteler içinde 2018 yılı için inşaat mühendisliğine, DGS ile tercih edilebilmek üzere 1035 kontenjan ayrılmıştır. 2019 yılı için de DGS inşaat mühendisliği kontenjanlarının buna yakın veya biraz üzerinde olacağını bekleyebiliriz.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşme sonucu oluşan inşaat mühendisliği taban puanları değerlerine gelecek olursak; DGS ile inşaat mühendisliği bölümüne yerleştirme işlemlerinde kullanılan en küçük puan 234,801 ile Bahçeşehir Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) aittir. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi (İngilizce) ise en büyük taban puan olan 340,34103 ile yerleştirme yapılan üniversite olmuştur. Adaylar DGS içindeki SAY puan türünden bu aralıkta bir puan alarak, çok farklı değişkenler devreye girmez ise, inşaat mühendisliği bölümüne geçiş hakkını kazanabilirler.

DGS inşaat mühendisliği taban puanları 2019 listesine yazımızın alt kısmındaki görselden ulaşabilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversiteye giriş sınavları ile üniversitelerin bölümleri, üniversite bölümü tercihleri gibi tüm konularda tecrübe sahibi üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek merak ettiklerinizi sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Yukarıda bahsi geçen bilgiler ile DGS inşaat mühendisliği taban puanları listesi ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte bizler yazılarımızı güncelleyecek olsak da yapılacak değişiklikler olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için sizlerin ÖSYM internet sitesini zaman zaman ziyaret etmesi faydalı olacaktır.

5564 1 8ae7715e6e20b42fd3f2551966a66c44 scaled
5564 2 8ae7715e6e20b42fd3f2551966a66c44 scaled
5564 3 8ae7715e6e20b42fd3f2551966a66c44 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.