Taban Puanları

DGS Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı ile bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümüne kimler geçiş yapabilir, DGS bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılı kontenjanları nasıl olur, DGS bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği taban puanları 2019 içindeki puanlar kaçta kalmıştır, DGS bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, DGS üzerinden bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği hangi puan türü ile tercih edilebilir gibi soruların cevaplarını ve taban puanları listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Önlisans programları olarak adlandırılan 2 yıllık bölümleri bitiren bireyler eğer önlisans olarak bitirdikleri eğitim hayatlarına lisans üzerinden devam etmek isterlerse Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmekte olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmelidirler. Girdikleri bu sınav sonucunda bitirdikleri bölümle alakalı olan bölümleri tercih etmeye yarayacak kadar puan almalıdırlar. Bu yetecek puanlar diyebileceğimiz taban puanlar ise ÖSYM tercih kılavuzlarında yer almaktadır ve ÖSYM bölümlerin taban puanını bir önceki yılda yapılan yerleştirmeler üzerinden yol göstermesi amacıyla tercih kılavuzlarına koymaktadır.

Bu şekilde 2019 DGS tercih kılavuzuna konulacak ve 2018 yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan 2019 DGS ile girilecek bölümlerin taban puanlarını hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümüne ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan tablolarda DGS ile bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümünü tercih edebilecek bölümler olarak görülen önlisans bölümlerinin mezunları yerleşebilmektedirler. Bu yerleşme için yukarıda da dediğimiz gibi belli bir puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir ve bu puan türü bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü için SAY yani sayısal puan türüdür.

2018 DGS ile geçiş yapılabilecek olan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümüne Türkiye genelinde 216 kontenjan ayrılmıştı. 2019 bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği kontenjanları da bundan daha az olmayacaktır.

DGS sistemi ile yerleştirme yapıldıktan sonra oluşan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği puanlarına bakacak olursak, bölüme yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 219,23009 olduğunu görüyoruz. Bu puanın da Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (KKTC-Gazimağusa) (Ücretli) yerleşmede kullanıldığı görülmektedir. En yüksek taban puan ile yerleştirmenin de Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğu görülmektedir. Bu yerleştirme puanı ise 315,11304 olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylar 2019 DGS’de sayısal puan türünden bu puanların arasında bir puan alarak bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümünü herhangi bir üniversitede kazanabilirler diyebiliriz.

DGS bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği taban puanları 2019 listesindeki tüm üniversiteleri ve puanları içerek görselimiz yazımızın sonundadır, alt kısma inerek inceleyebilirsiniz.

Yazımızın içindeki bilgilerle, DGS ve YKS gibi üniversite sınavlarıyla, tercihler ve bölümlerin taban puanlarıyla ilgili tüm konularda merak ettiklerinizi deneyimli yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına girerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda yazıya döktüğümüz bilgiler ve DGS bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği taban puan verileri ÖSYM’nin oluşturduğu tercih kılavuzu ve kurumun resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM internet sitesini ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

5614 1 716187ef057890063efd14a02b39f712 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu