kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Makine ve İmalat Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS makine ve imalat mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile makine ve imalat mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS makine ve imalat mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS makine ve imalat mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük makine ve imalat mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS makine ve imalat mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın en altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan makine ve imalat mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki makine ve imalat mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların makine ve imalat mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek makine ve imalat mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 12 olarak belirlenmişti, 2019 DGS makine ve imalat mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan makine ve imalat mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde makine ve imalat mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 263,6645 ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan makine ve imalat mühendisliği bölümü en büyük taban puanı ise 265,69711’dir ve bu puan ile yerleştirme de Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile makine ve imalat mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, makine ve imalat mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen makine ve imalat mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya makine ve imalat mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6149 1 f141ddc004d208433e78a9bbe60d0068

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.