Taban Puanları

DGS Mekatronik Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS mekatronik mühendisliği 2019 taban puanları kaçlardadır, DGS ile mekatronik mühendisliği bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, DGS 2018 mekatronik mühendisliği kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS mekatronik mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaç olmuştur gibi sorulara yazımızı okuyarak cevaplar bulabilirsiniz.

DGS yani dikey geçiş sınavı, önlisans programı mezunu bireylerin girerek öğretim hayatlarına bir lisans programında devam etmesini sağlayabilen ve ÖSYM yani ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi tarafından hazırlanarak düzenlenen bir üniversiteye giriş ya da geçiş sınavıdır.

Lisans programı adayı önlisans mezunu adaylar kendi bitirdikleri bölümün geçiş hakkı tanıdığı lisans bölümlerine, o programı okumak istedikleri üniversitede yerleşmek için yeterli bir puan almak zorundadırlar. Bu puanlar kesin bir şekilde belirlenmese de her yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya çıkan yerleştirme puanları üzerinden bir sonraki yıl fikir vermek amacıyla ÖSYM tarafından tercih kılavuzları oluşturulur.

2018 DGS yerleştirmeleri ile oluşturulmuş olan ve 2019 yılında ilgili bölümlerin yol gösterici taban puanları olacak listeleri sizin için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile bir adayın mekatronik mühendisliği bölümüne geçiş yapabilmesi için hem DGS tercih kılavuzunda mekatronik mühendisliğinin tercih edilmesini sağlayacak olan önlisans programı mezunu olması hem de DGS puan türleri içinden SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

DGS puanı ile tercih edilebilecek mekatronik mühendisliği kontenjan sayısı 2018 yılında 236 olarak karşımıza çıkmıştır. 2019 yılında da mekatronik mühendisliği kontenjanları DGS için çok farklı olmayacaktır.

DGS puanı ile tercih edilmiş olan mekatronik mühendisliği bölümü puanlarına baktığımızda en küçük puan ile yerleştirmenin İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) olduğunu görmekteyiz. Bu üniversiteye yerleşmede kullanılan bu en küçük puanın ise 203,60742 olduğu görülüyor. Bölüme yerleştirmede kullanılan en büyük puan ise 307,78032 ile Yıldız Teknik Üniversitesi’ne aittir. Buradan yola çıkarak adaylar 2019 DGS ile sayısal puan türünden bu iki puan aralığında bir puan alırsa mekatronik mühendisliği bölümüne herhangi bir üniversitede yerleşebilir diyebiliriz.

DGS mekatronik mühendisliği 2019 taban puanları listesini oluşturarak hazırladığımız görseller yazımızın alt kısmındadır.

Sınavlar, tercihler, puanlar ve bunlar gibi tüm konularda merak ettiklerinizi, sorularınızı TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

* DGS mekatronik mühendisliği taban puanları listesi ve yazımızın oluşmasını sağlayan diğer bilgiler ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru dikkate alınmalıdır ve bu yüzden ÖSYM resmi web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5621 1 b1ff0a15a4be4029539eadf80d96d32d scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu