kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS metalurji ve malzeme mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS metalurji ve malzeme mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS metalurji ve malzeme mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük metalurji ve malzeme mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS metalurji ve malzeme mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek metalurji ve malzeme mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 168 olarak belirlenmişti, 2019 DGS metalurji ve malzeme mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan metalurji ve malzeme mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 245,69265 ile Atılım Üniversitesi’ne (İngilizce) (%75 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü en büyük taban puanı ise 294,51569’dur ve bu puan ile yerleştirme de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile metalurji ve malzeme mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6191 1 38042108653c86832ea562f4a5c4ae00 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.