kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Moleküler Biyoloji ve Genetik 2019 Taban Puanları

DGS moleküler biyoloji ve genetik taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile moleküler biyoloji ve genetik bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS moleküler biyoloji ve genetik kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS moleküler biyoloji ve genetik puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük moleküler biyoloji ve genetik taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS moleküler biyoloji ve genetik 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan moleküler biyoloji ve genetik bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki moleküler biyoloji ve genetik bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların moleküler biyoloji ve genetik bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek moleküler biyoloji ve genetik kontenjanları 2018 yılında 215 olarak belirlenmişti, 2019 DGS moleküler biyoloji ve genetik kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan moleküler biyoloji ve genetik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde moleküler biyoloji ve genetik bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 194,51286 ile Bahçeşehir Üniversitesi’ne (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan moleküler biyoloji ve genetik bölümü en büyük taban puanı ise 303,43081’dir ve bu puan ile yerleştirme de Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile moleküler biyoloji ve genetik bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen moleküler biyoloji ve genetik bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya moleküler biyoloji ve genetik bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6157 1 93a56c02299814adc60deadd0a0b29e5 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.