Maaşlar

Hazine Avukatı Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Hazine Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?

Eski adıyla Maliye Bakanlığı yeni adıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhakemat Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan hazine avukatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle bir kamu kurum avukatı ne iş yapar onu anlatarak başlayalım. Çalıştığı kamu kurum veya kuruluşunun taraf veya ilgili olduğu dosyalarda kurumunu temsil eder. Gerekli yazışmaları yapar, icra takipleriyle ilgilenir, hukuki konularda mütalaa yani görüş bildirir. 

Kamu kurumunda avukat olmanın en güzel yanı esnek mesai kavramıdır. Üstleriniz çalıştığınız yerde sıkı mesai saatleri uygulamak istese dahi, duruşmalar, görüşmeler, keşifler vb işler sebebiyle genellikle kurum dışında olursunuz. Haliyle bir süre sonra mesai takibi yapmanın imkansız olduğunu herkes kabul eder. İşlerinizle ilgili olarak merkez hukuk müşavirliğine ve baş hukuk müşavirine bağlı çalışırsınız yani üst alt ilişki sıkı olan kurumlarda dahi nispeten rahatsınızdır.

 İş yoğunluğu çalıştığınız kuruma göre ve ile göre değişir ancak şunu net şekilde söyleyelim hazine avukatı genellikle en fazla davaya bakan kamu avukatıdır. Hazine avukatı icra takipleri nedeniyle sürekli tahsilat yapmak zorundadır bu yüzden ikili iletişiminizin iyi olması gerekir. Tahsilat yaptığınız takdirde vekalet ücretinizi erken tahsil etme şansınız mevcuttur. Vekaleti ücreti tam dolmayan hazine avukatı yoktur yani her zaman üst sınırdan vekalet ücreti alırsınız. Bu da 2018 yılı için 22.000 TL civarındayken yapılacak enflasyon artışıyla 2019 yılının ilk yarısında 25.000 TL düzeyinde olacaktır.

Hazine Avukatı Maaşları 2018 – 2019

Yazımızı hazırladığımız günlerde 2018 yılı bitmekte 2019 yılına giriş hazırlığı yapmaktayız. Şu an göreve yeni başlamış hazine avukatı maaşları 2018 için 4.200 TL düzeyindedir. Ancak yüksek enflasyon farkı alınması beklendiği için hazine avukatı maaşları 2019 için  4.700 TL düzeyinde olacaktır. Hemen hatırlatmak hazine avukatı maaşı ve aldığı vekalet ücreti ayrıdır. Yani toplam ödemeyi böldüğünüzde ortalama aylık 2 bin TL civarında da vekalet ücreti elinize geçecektir. 

Hakim Savcılık mı Hazine Avukatlığı mı?

Kişisel tercihlerinize göre cevabı değişebilecek bir sorudur. Hakim savcılar sık sık yer değiştirir, siyasi anlamda tarafsız olmak sorundadır, diken üstünde bir iştir. Hazine avukatlığı nispeten daha gözden uzak ve rahat diyebileceğimiz bir meslektir. İtibar yani makama saygı anlamında hakimlik çok ön planda kalırken aile düzeni ve huzur açısından hazine avukatlığı tercih edilebilir. Bir diğer önemli konu ise maaş oalcaktır. Ülkemizde hakim savcı maaşları ve ek göstergeleri oldukça yüksektir. Hazine avukatı maaşı ise ortalamanın üstündedir. Önceliklerinize göre iki mesleği kıyaslayabilir veya forumda görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu