Taban Puanları

DGS Uçak ve Uzay Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek uçak ve uzay mühendisliği kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 uçak ve uzay mühendisliği kontenjanları kaç olur, DGS uçak ve uzay mühendisliği 2019 taban puanları kaçlarda kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile uçak ve uzay mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile girebilir, 2018 DGS uçak ve uzay mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye uğraştık.

Önlisans yani 2 yıllık program mezunu bireyler içinden 2 yıllık olarak bitirdikleri bölümleri 4 yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adaylar ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen, yürütülen dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınava girmelidirler. Bu sınava girerek bölümleri ile ilgisi bulunan lisans bölümlerini tercih edebilirler ancak bunu yapabilmek için bundan ayrı olarak ilişkili 4 yıllık bölüme yerleşebilmek için yeterli puanı almak durumundadırlar.

Yetecek puan diye adlandırdığımız puanlar yani bölümlerim taban puanları her sene değişkenlik gösterebilmektedir fakat yine de adayların tercih yaparken fikir alması gerekmektedir, bunun yolu da ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzlarına bakmaktır. Tercih kılavuzlarında yer alan taban puanlar oluşturulurken uygulanmakta olan yöntem ise bir önceki sene yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan sayısal verileri fikir vermesi amacıyla bu kılavuzlara bölümlerin taban puanları olarak koymaktır.

Bu şekilde oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan taban puanlar ile ilgili sayısal değerleri bizler her bölüm için listeleyerek yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS UÇAK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile uçak ve uzay mühendisliği bölümüne yukarıda bahsettiğimiz DGS tercih kılavuzunda var olan tablolardaki önlisans bölümleri mezunları başvurabilir ayrıca uçak ve uzay mühendisliği bölümüne yerleşmek için SAY (sayısal) puan türünden yeterli puan almak gerekmektedir.

DGS ile girilebilmesi için üniversiteler tarafından uçak ve uzay mühendisliği bölümüne 2018 yılında 9 kontenjan ayrılmıştı ve sanıyoruz ki 2019 uçak ve uzay mühendisliği kontenjanları da aşağı yukarı bu kadar olacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşmeler sonrası oluşan puanlar üzerinden uçak ve uzay mühendisliği puanları incelendiğinde ortaya çıkan en yüksek ve en düşük taban puanlara baktığımızda, bilinen en küçük puan ile yerleşmenin Samsun Üniversitesi’ne 284,01812 puan ile olduğunu görmekteyiz. Gaziantep Üniversitesi ise 274,82897 puan ile en büyük taban puan ile yerleştirmenin yapıldığı üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Buradan yola çıkarsak, diğer değişkenleri bir kenara bırakarak, lisansa geçiş yapmak isteyen adaylar 2019 DGS’den eşit ağırlık puan türü olarak bu iki puan arasında bir puan alırlarsa uçak ve uzay mühendisliği bölümüne muhtemelen yerleşebileceklerdir.

DGS uçak ve uzay mühendisliği taban puanları 2019 listesi aşağıdadır.

2 veya 4 yıllık üniversite bölümleri, sınavlar, tercihler ve bunlar gibi tüm konularda merak ettiklerinizi forum sayfalarımıza gelerek tecrübeli yöneticilerimize sorabilirsiniz, paylaşımlarda bulanabilirsiniz, foruma yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

*DGS hakkında bilgi içeren ve uçak ve uzay mühendisliği taban puanlarını derlediğimiz bu yazıdaki bilgiler ve sayısal veriler ÖSYM’nin resmi internet sitesinden ve sitesinde yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru ilgili konunun son hali olacağı için düzenli olarak ÖSYM web sitesini ziyaret etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5704 1 a91614df23a0a2d17a4c8fb803b96377

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu