Diploma Aslı Gibidir Nasıl ve Nerede Yapılır?

Diploma Aslı Gibidir Nasıl ve Nerede Yapılır?

03.02.2017
A+
A-

Diploma Aslı Gibidir Nasıl ve Nerede Yapılır?

Farklı konu ve başlıklar altında aklınıza takılanları yanıtlamaya devam ediyoruz… Bugün sizlere diploma aslı gibidir nasıl ve nerede yapılır ı ele aldık. Öğrenci işlerinden ya da noterden tasdik etme işlemi nasıl yapılır, birlikte bakalım…

Diploma aslı gibidir nasıl ve nerede yapılır? Diploma aslı gibidir nasıl yapılır? Diploma aslı gibidir nerede yapılır? Diploma aslı gibidir onayı nasıl yapılır? Diploma aslı gibidir kimler yapar? Diploma aslı gibidir onayı nerelerde kullanılır? Diploma aslı gibidir yapma yetkisi kimlerde vardır? Diploma aslı gibidir noter ücreti ne kadardır? Aklınıza takılan soruların cevaplarını haberimiz detaylarında bulabilirsiniz.

Diploma aslı gibidir nasıl ve nerede yapılır? Kamu kurum ve kuruluşların sınav başvurularında ve üniversitelerin yüksek lisans, doktora, öğretim üyesi alımı başvurularında adaylardan istenilen belgelerden bir tanesi: Diploma aslı gibidir belgesidir. Bu belge elimizde bir tane bulunan orijinal diplomanın, aslıyla örtüştüğünü ispatlamak için gereklidir.

Kurumlar elimizde bulunan asıl diplomayla işlem yapmazlar. Bunun nedeni, bireyler mezuniyet sonrası birden fazla işlemde diplomalarını kullanabilecekleri için asıl diplomanın sürekli olarak kendilerinde kalmasını sağlamaktır. Bu nedenle kamu kurumları, üniversiteler, belediyeler ve diğer sair kurumlar, adaylardan diploma yerine geçen diplomanın aslı gibidir belgesini talep ederler.  Peki, diploma aslı gibidir belgesi nasıl, nereden ve ne kadar ücrete yapılır? 2017 yılında diploma aslı gibidir belgesi almak için ne kadar ücret ödenir?

Diploma Aslı Gibidir Nerede Yapılır?

Diploma aslı gibidir belge onayı birden fazla yerde yaptırılabilmektedir. Temin edilen yere göre, ücret miktarı ve onay için sarfedilen zaman da  farklılık göstermektedir. Bu yerler: Üniversite öğrenci işleri, noterler ve kamu kurum ve kuruluşları olarak sıralanabilir. Yazımızın devamında aslı gibidir belgesinin buralardan nasıl alınacağı üzerinde duracağız.

  • Öğrenci İşlerinden Diploma Aslı Gibidir Belgesi Almak

Diploma aslı gibidir belgesinin rahatlıkla alınacağı yerlerden biri: Kişilerin mezun olduğu yüksek öğretim kurumunun öğrenci işleridir. Mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden istediğiniz sayıda bedelsiz olarak veya çok küçük bir meblağ ödeyerek diploma aslı gibidir belgesi alabilirsiniz. Fakülte öğrenci işlerinden aldığınız her bir belge için 1-2 TL’den fazla bir bedel ödemezsiniz. Yeni mezun olan arkadaşlarımızın, mezuniyet sonrası lazım olacağını hesaba katarak minimum 5 adet yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. İlk kez yaptırılan bu belgelerden hiçbir fakültenin öğrnci işleri bedel almamaktadır. Bir de şu unutulmamalıdır: Öğrenci işlerinden alınan aslı gibidir belgesi fakülte sekreterliklerinde onaylatılmalıdır. Şayet bu yapılmazsa, onay geçerli sayılmayacaktır.

  • Noterlerden Diploma Aslı Gibidir Belgesi Almak

Aslı gibidir için bir diğer adres: Noterlerdir. Yeni mezunlar için pahalı ve bir o kadar da zahmetli bir işlemden sonra alınır. Noterlerde gerçekleştireceğiniz bu işlem için, diplomanızın fotokopisi üzerine aslı gibidir damgası vurdurmanız gerekmektedir. Bunun için de noterlerde tasdik ücreti alınmaktadır.

  • Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Diploma Aslı Gibidir Belgesi Yaptırmak

Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan yöneticiler yürürlükte olan kanun kapsamına göre, aslı gibidir onayı vermekle yetkilendirilmişlerdir.  Elden iş başvurusu yaparsanız, diplomanızın aslını ibraz etmek şartıyla, diploma fotokopinize aslı gibidir damgası vurulacaktır.

SGK iş başvurularında farklı şehirlerde olanlar için, SGK ilçe müdürlüklerinde veya il genel müdürlüklerinde müdürler tarafından diploma aslı gibidir yapılmaktadır. Özellikle, SGK Denetmen Yardımcılığı başvuruları için, Ankara dışından posta yoluyla başvuru yapacak olanlar, herhangi bir SGK ilçe müdürlüğünden veya SGK il genel müdürlüğünden diploma aslı gibidir yaptırabilirler. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait sınavlarda da şahsen kuruma giderek elden başvuru yapacak olanlar, diplomalarının orijinalini yanlarında bulundurmaları durumunda, evraklarla ilgilenen personel tarafından diploma fotokopisi aslı gibidir yapılacaktır.

 

1946 1 e6f2f1333b14e154746fa9d6b31845ac

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ali KUŞCU dedi ki:

    Lisans Diplomasının renkli fotokopisine aslı gibidir yapılabilir mi yoksa siyah beyaz mı olması lazım.Teşekkürler.