kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alım İlanı 2019

Dışişleri Bakanlığı 2019 yılında Aday Konsolos ve İhtisas Memuru alımı yapacağını duyurdu. Başvuru şartları neler? Kaç kişi alınacak? Sınavı nasıl yapılacak? Haberimizde bulabilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı 2019 yılı için 26 Eylül 2019 tarihinde yayımlamış olduğu ilanda, Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu alımı gerçekleştireceğini duyurdu. 2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu alımına başvuru şartları neler? Hangi adaylar bu alım için başvuruda bulunabilecek? 2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavı ne zaman yapılacak? Yazımızda bu detayları bulabilirsiniz.

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Başvuru Koşulları Neler?

2019 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu alımı için adayların aşağıda yer alan koşullara sahip olmaları gerekmektedir; 

-657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesinde yer verilmiş olan genel şartları sağlıyor olmak,

-T.C. Vatandaşlığında olmak,

-Sınavın gerçekleştirileceği 2019 yılının 1 Ocak günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak,

-Ülkemiz üniversitelerinin veya denkliği kabul edilmiş yurt dışı üniversitelerinin 4 yıl lisans öğrenimi veren fakültelerinin birisinden mezun olmak,

-Son üç yıl yani 2017, 2018 veya 2019 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Sınavı veya e-YDS sınavında aşağıda tabloda belirtilecek olan dillerin birisinden, yine o dil için belirtilen puanı almış olmak. 

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alımı Kaç Kişilik? Sınava Kaç Kişi Katılabilecek? Kaç Puanla Başvuru Yapılacak?

Adayların 2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu alımına başvuru yapabilecekleri dil alanları, bu alanların kaç kişilik olduğu ve kaç adayın sınava katılabileceği bilgisi şu şekildedir;

İngilizce dili için mesleğe alınacak aday sayısı 35, sınava katılabilecek olan aday sayısı 700’dür. Adayların bu dilden en az 85 YDS puanı olmalıdır.

Almanca ve Fransızca dilleri için mesleğe alınacak aday sayısı 18, sınava katılabilecek olan aday sayısı 360’tır. Adayların bu dillerin birisinden en az 80 YDS puanı olmalıdır.

Rusça dili için mesleğe alınacak aday sayısı 5, sınava katılabilecek olan aday sayısı 100’dür. Adayların en az 70 YDS puanı olmalıdır.

Çince ve Japonca dilleri için mesleğe alınacak aday sayısı 5, sınava katılabilecek olan aday sayısı 100’dür. Adayların bu dillerin birisinden en az 70 YDS puanı olmalıdır.

Arapça ve Farsça dilleri için mesleğe alınacak aday sayısı 6, sınava katılabilecek olan aday sayısı 120’dir. Adayların bu dillerin birisinden en az 70 YDS puanı olmalıdır.

İspanyolca ve İtalyanca dilleri için mesleğe alınacak aday sayısı 3, sınava katılabilecek olan aday sayısı 60’tır. Adayların bu dillerin birisinden en az 70 YDS puanı olmalıdır.

Portekizce ve Yunanca dilleri için mesleğe alınacak aday sayısı 3, sınava katılabilecek olan aday sayısı 60’tır. Adayların bu dillerin birisinden en az 70 YDS puanı olmalıdır.

#Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sınava girebilecek toplam aday sayısı 1500, mesleğe alınacak aday sayısı ise toplam 75 kişidir. 

dyyiyleri bina

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alımı için başvurular 7 Ekim 2019 tarihinde başlayacak ve 17 Ekim 2019 tarihine kadar sürecektir. Adaylar başvurularını elektronik ortamdan tamamlayacak, gerekli belgeleri de yine aynı şekilde elektronik ortamdan Bakanlığa iletecektir. 

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Sınavı

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavı başvurusu kabul edilen ve sınava katılmaya hak kazanan adaylar için; yazılı usûlde gerçekleştirilecektir. Adaylar yazılı sınavda 4 aşama ile karşı karşıya olacaktır. Bu aşamalar; Türkçe Kompozisyon, başvuruda bulunduğu dilde Kompozisyon, Türkçeden ilgili yabancı dile çeviri ve yine aynı dilden Türkçeye çeviri şeklinde olacaktır. 

Yazılı sınav Ankara’da 2 Kasım 2019 – 3 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. 

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alım İlanının TAM METNİ için Tıklayınız!

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alımına dair detaylı bilgiler almak, sorularınızı sormak ve süreci takip etmek için FORUM sayfamızı Takip Etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

  1. ali murat Avatar ali murat dedi ki:

    size aşıkım