kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar? Memur Nedir? Ne Demek? Belediyelerde Memurlar Ne İş Yapar? Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

A+
A-

Belediyelerde memur maaşları ne kadar, ne iş yaparlar gibi sorularınıza cevaplarımızı en güncel haliyle sizler için derledik. Sizlere fikir verebilmek amacıyla yazdığımız bu yazıda aklınıza takılan diğer soruların cevabını da bulabilirsiniz.

Memur denildiğinde akla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan bakanlıklar, genel müdürlükler bünyesinde çalışan kamu personelleri akla gelir. Ancak memurlar sadece bakanlıklarda değil belediyelerde de çalışabilir. Türkiye’nin 81 ilinde ki belediyeler, ilçe belediyeleri bünyesinde pek çok görev ve sorumluluğu olan memurlar vardır. Bu kişiler belediyeler tarafından işe alınır ve istihdam edilir. Yerel seçimlerle birlikte belediyelerde iş ilanları artmakta ve istihdam hareketliliği yaşanmaktadır. Bu nedenle belediyelerde çalışan memurlarla ilgili pek çok detay merak edilir. Peki belediyelerde memurlar ne iş yapar? Belediyelerde memur maaşları ne kadar? Belediyelerde memurlar ne kadar maaş kazanır?

ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

Memur Nedir? Ne Demek?

Memur devlet hizmetinde görevli personeldir. Devletin, kamunun süreklilik ve devamlılık isteyen işlerinde çalışırlar ve karşılığında aylık alırlar. Yasalara karşı sorumlulukları ve yetkileri bulunur. Devletin görevlisi ve temsilcisi oldukları için yüzlerce yıldır halk arasında büyük saygı görürler. Memurlar devlet bünyesindeki bakanlıklarda, genel müdürlüklerde, TBMM’de, Cumhurbaşkanlığında ve diğer kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca belediyelerde de çalışan binlerce memur bulunur.

Belediyelerde Memurlar Ne İş Yapar?

Belediyelerin görev bölgesindeki yerleşim yerinin ve nüfusun büyüklüğüne göre etkisi ve kapasitesi artar. Örneğin küçük bir ilçenin belediyesindeki çalışan sayısı ve bütçesi, Ankara gibi büyük bir ilin belediyesine kıyasla son derece düşüktür. Ancak buna rağmen her belediyede büyük bir teşkilat vardır. Belediyeye bağlı şirketler, belediyelerin verdiği hizmetler, daire başkanlıkları, şubeler bünyesinde yüzlerce personel çalışabilir. Çalıştıkları yere göre de görevleri değişir.

  • Veznede çalışabilirler.
  • Muhasebede çalışabilirler.
  • Zabıta biriminde de görev yapabilirler.
  • İtfaiye teşkilatında görev yapabilirler.
  • Sekreteryada çalışabilirler.
  • Başkanla birlikte çalışabilirler.
  • Basın biriminde görev yapabilirler.
  • Belediye’nin mavi ve diğer masalarında çalışabilirler.
  • Vatandaş sorunlarıyla ilgilenirler.
  • Su, elektrik, doğal gaz hizmetinde çalışabilirler.

Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerde çalışan personellerin maaşları sözleşmeli, taşeron veya kadrolu olup olmadıklarına göre değişebilir. Ayrıca derece ve kıdem, hizmet yılı, aile durumu, eğitim seviyesi, bireysel emeklilik sistemi gibi unsurlar da maaşlar üzerinde etkilidir. Ayrıca memurun çalıştığı birim ve yaptığı görev de etkili olur.

Belediyelerde memur olarak çalışan personellerin maaşlarının değişebileceğini belirttik. Ancak genel bir çerçeve çizmek için detaylı inceleme yaptığımızı belirtelim. Belediyelerde çöpçü, işçi, temizlik görevlisi, şoför gibi işlerde çalışanlar belediyenin belirlediği asgari ücret düzeyinde maaş alırlar. Belediyelerde en düşük memur maaşları 8-9 bin TL arasında değişir.

Vezne, muhasebe, zabıta, itfaiye, özel kalem, basın gibi bürolarda çalışan belediye memurlarının maaşları ise 8-10 bin TL’den başlamaktadır. Bu maaşlar 12 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir. Burada kadro, görev ve sorumluluk, derece ve kıdem, hizmet yılı, yapılan sözleşme belirleyici olur.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2023 Ne Kadar?

Belediyede çalışan memur devlet memuru mu?

Belediyelerde çalışan memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun kapsamı içinde bulunmaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.