Kamu Haber

EBA Şifresini Unuttum, EBA Şifresi Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını tüm dünyayı tehdit ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde binlerce kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Milyonlarca kişi virüs nedeniyle işini, özgürlüğünü, sosyal hayatını kaybetti ve ekonomik olarak zarara uğradı. Öğrencilerin eğitim hayatı da son buldu. Okullar kapandı, sınavlar ertelendi, programlar iptal edildi. Türkiye’de de süreç benzer işliyor. Eğitim faaliyetleri online olarak elektronik ortam üzerinden yapılıyor. Bu nedenle milyonlarca kişinin gündemi online olarak verilen bu eğitim faaliyetleri haline geldi. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) olarak bilinen bu yeni sistem üzerinden verilen online eğitimle ilgili sorular en önemli konular haline dönüştü. Peki EBA’ya nasıl girilir? EBA şifresi nasıl alınır? EBA şifresini unuttum, ne yapmalıyım?

EBA Nedir? EBA Şifresi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal, interaktif, online eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı 2020 yılında adını tüm ülkeye duyurdu. Kısaca ‘EBA’ olarak bilinen Eğitim Bilişim Ağı milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Öğrencilerden öğretmenlere, velilerden vatandaşlara toplumun her kesiminin saygısını kazanan bu sistem önemli bir veri ve bilgi deposu haline gelmiş durumda. Koronavirüs tehdidi nedeniyle evde olan öğrenciler, öğretmenler ve veliler bu sistemden faydalanıyor. Kullanıcıların sistemden faydalanabilmeleri için şifre sahibi olmaları gerekiyor. Öğrenciler, veliler ve öğretmenler hangi kimlikle sisteme girecekse onu seçip daha sonra şifreleri ile sistemden faydalanabiliyor. Şifre de kişinin sisteme girmesini sağlayan en önemli başlık olarak öne çıkıyor. kamu haber

EBA Şifresi Nasıl Alınır, EBA’ya Nasıl Girilir?

EBA Şifresi Ne İşe Yarar?

EBA şifresi, sisteme giriş yaparken kullanılır. Giriş sayfasında ‘öğrenci, öğretmen ve veli’ seçeneklerinden birini seçip giriş ekranına girmelsiniz. Daha sonra şifresinizi girerek sistemin içine girebilirsiniz. Sistem milyonlarca öğretmen, veli ve öğrencinin bilgisini içermektedir. Bu nedenle bu kadar büyük bir verinin korunması için sisteme giriş şifre ile korunmaktadır.

EBA Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Online dünyanın hayatımızdaki yeri her geçen gün artmaktadır. Sosyal platformlara üyelik sayısının artması, yeni şifrelerin çoğalması bazen insanları zor duruma sokmaktadır. Çünkü pek çok kişi internet sitelerine giriş şifrelerini unutmaktadır. Keza EBA şifresini unutanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Ancak bu çok normal bir durumdur. Üstelik şifreyi unutmanız durumunda yeni şifre almak da zor değildir.

Şifrenizi unutursanız T.C. kimlik numaranız ile şifrenizi geri alabilirsiniz. Öncelikle EBA sistemineki şifremi unuttum kısmına girmeniz ve kişisel bilgilerinizi girdikten sonra doğrulama kodunu girmeniz gerekir. Daha sonra e-mail adresinize “Şifre Sıfırlamak İçin e-Posta Gönder” butonuna bastıktan sonra mail gelecektir. Gelen maile girip içindeki linke tıklayarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler bu sayede şifrelerini yenileyebilir.

EBA Şifresini Unuttum, EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA Şifresi Nasıl Alınır? EBA Şifre Sıfırlama

EBA Giriş ekranına girdikten sonra öğrenci, veli veya öğretmen seçeneğine tıklayıp EBA’ya girmelisiniz. Daha sonra açılacak ekrandaki ‘ŞİFREMİ UNUTTUM’ butonuna basmalısınız. T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra e-Postanızı seçip şifre sıfırlama mailini gönderirsiniz. Mailinize gelen e-Postaya tıkladıktan sonra şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Bazı durumlarda e-Posta yerine cep telefonunuza da mesaj gelebilmektedir. Bu yollarla kolaylıkla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

eba sifresi sifirlama

EBA hata veriyor ne yapmalıyım?

 Bu sorunun çözümü için öğrencinin tarayıcıyı kapatıp tekrar açıp EBA’ya giriş yapması gerekiyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu