kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Öğretmen Ek Ders Ücreti Temmuz 2019'da Ne Kadar Olacak?

Öğretmen Ek Ders Ücreti Temmuz 2019'da Ne Kadar Olacak? Öğretmen ek ders ücreti ne kadar olacak? Öğretmen ek ders ücreti nasıl hesaplanır? Öğretmenler yılın ikinci 6 ayında ne kadar ek ders ücreti alacak?

A+
A-

Türkiye’de binlerce devlet memuru bulunmaktadır. Aktif olarak devlet bünyesinde kamu görevi icra eden binlerce kişi bulunmaktadır. Ancak kamu kurum ve kuruluşları arasında en çok memur Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmektedir. Bu nedenle özellikle öğretmenlerle ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Öğretmenlerin ne kadar maaş aldığı, ne kadar maaş alacağı, ek ders ücretlerinin ne kadar olduğu merak edilmektedir. Özellikle de sayıları 1 milyona yakın atanamayan öğretmenin bulunduğu ülkemizde bu konular her zaman gündemdedir. Her yıl toplu sözleşme kapsamında memur maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Ayrıca yine Ocak ve Temmuz aylarında zam oranıyla enflasyon farkı arasındaki oranda maaşlara eklenmektedir. Peki 2019 Temmuz’da öğretmen ek ders ücretleri ne kadar olacak? Öğretmen ek ders ücretleri 2019 ne kadar?

Öğretmen Ek Ders Ücreti 2019

Öğretmenlere maaşlarının yanı sıra girdikleri derslerin saatlerine karşılık olarak ek ders ücreti ödenmektedir. Öğretmen gelirlerini önemli ölçüde artıran ek ders ücretleri 2019 yılının ikinci 6 ayında geçerli olacak şekilde artacak. 1 Temmuz 2019 tarihinde artacak ek ders ücretlerinin ne kadar olacağı ise merak ediliyor. Bu kapsamda 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde toplu sözleşme zammında belirlenen %5 zam ve yılık ilk 6 ayındaki enflasyon artış oranının %5’ten fazla olan bölümü kadar maaşlar artacak. Ayrıca kat sayı hesabı öğretmen ek ders ücretlerinin de artmasına neden olacak. Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre TÜFE %4,99 oranında arttı. Haziran enflasyonu sabit kalsa bile aylık katsayısı 1 Temmuz itibariyle %5.99 oranında artmış olacak. Haziran enflasyonunun artması halinde ise katsayı artış oranı %6’nın üzerine çıkmış olacak.

2019 Öğretmen Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Her türlü eğitim ve öğretim kurumlarında, okullarda, yaygın eğitim kurumlarında ve benzeri yerlerde öğretmen ve öğretim üyesi olmadığında bazı öğretmenlere ek ders verilmektedir. Öğretmenler kendilerine verilen ek ders görevlerini icra etmeleri durumunda belirli bir ücret almaktadır. Aldıkları ücretin miktarı ise öğretmenin eğtiim durumu ile görevi icra etme şekline olarak değişebilir. Peki öğretmen ek ders ücreti 2019 ne kadar?

Öğretmenler her ek ders saati için gündüz derslerinde 140 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı kadar ek ders ücreti alır. Yüksek lisans yapan öğretmenlere %5 artırımlı ödenen ek ders ücreti doktora yapmış öğretmenlere ise %15 daha fazla ödenir. Kamu Haber

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl, yaz tatilleri, hafta sonu ve hafta içi 18.00’den sonra verilen ek derslerde 150 gösterge rakamı ile aylık katsayısı çarpımı kadar ek ders ücreti ödenmektedir. Yine yüksek lisans yapanlara %5, doktora yapan öğretmenlere %15 artırımlı ödeme yapılır.

Ayrıca bu hesaplamalarla tespti edilen ek ders ücret miktarı özel eğitim almaya muhtaç öğrencilerin eğitim aldığı kurumlarda, özel eğitim alması gereken öğrencilere yönelik faaliyet gösteren sınıflarda ve cezaevlerinde görev yapan öğretmenlere %25 daha fazla ödenmektedir. Destekleme ve yetiştirme kurslarında çalışan öğretmenlere ise %100 daha fazla ödenmektedir.

Öğretmenler 2019’un İkinci Yarısında Ne Kadar Ek Ders Ücreti Alır?

Ek ders alacak öğretmenin gösterge rakamı ile ek dersin verildiği dönemde geçerlik olan aylık katsayının çarpılması ile ek ders ücreti hesaplanmaktadır. Ayrıca bu ek ders ücreti tutarı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. 2019’un ilk altı aylık enflasyonu %5 çıkması durumunda ek ders ücretinde ise artış yaşanacak. Peki 2019’un ikinci altı ayında enflasyonun %5 çıkması durumunda ek ders ücreti ne kadar olacak?

ogretmen ek ders ucreti 2019

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.