kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(Edebiyat Coğrafya) LYS 3 Nedir?

LYS 3 nedir, LYS 3 hangi derslerden oluşmaktadır, LYS3 edebiyat-coğrafya sınavı kaç soru, LYS edebiyat coğrafya sınavı kaç dakika gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

LYS 3 nedir, LYS 3 hangi derslerden oluşmaktadır, LYS3 edebiyat-coğrafya sınavı kaç soru, LYS edebiyat coğrafya sınavı kaç dakika, LYS 3 hangi puan türlerinde kullanılmaktadır, LYS nedir, LYS 3 edebiyat coğrafya sınavına kimler girmelidir? sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

LYS NEDİR?

Lisans Yerleştirme Sınavı yani LYS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) üzerinden barajı geçmiş olmak şartını yerine getirme sonrasında, en az dört yıllık eğitim veren lisans programlarına yerleşmede kullanılacak puan türlerini almak amacıyla girilen üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağıdır.

LYS 3 NEDİR?

LYS 3 diye adlandırılan sınav Lisans Yerleştirme Sınavlarının üçüncüsü olan ve edebiyat ile coğrafya sorularından oluşan sınavdır. Edebiyat-Coğrafya sınavının LYS 3 olmasında üçüncü yapılan sınav olması gibi bir durum yoktur. Sınav tarihleri genelde farklı şekilde düzenlenmektedir.

LYS 3 EDEBİYAT COĞRAFYA SINAVI KAÇ SORU VE KAÇ DAKİKA?

LYS 3 edebiyat-coğrafya sınavı toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. Bunun 56 tanesi Türkçe ve edebiyat konularından 24 tanesi de coğrafya 1 diye adlandırılan konulardan çıkmaktadır. ÖSYM 80 soruya karşılık 120 dakika sınav süresi vermektedir.

LYS Çalışma Taktikleri

LYS 3 HANGİ PUAN TÜRLERİNDE KULLANILMAKTADIR?

Lisans Yerleştirme Sınavı sonrasında toplamda 4 farklı kategoride 12 puan türü hesaplanmaktadır. Bunlar MF, TM, TS ve DİL kategorileri olup buradan da 4 MF, 3 TM, 2 TS ve 3 DİL puan türü hesaplanmaktadır. LYS 3 edebiyat-coğrafya sınavı bu puanlar arasından TS ve TM puan türlerinin hesaplanmasında katkı sağlamaktadır. LYS 3 edebiyat coğrafya sınavının bu puan türleri üzerindeki yüzdelik değeri ise şu şekildedir.

TS 1 puan türünün % 23’ü LYS 3’ten gelmektedir.

TS 2 puan türünün % 30’u LYS 3’ten gelmektedir.

TM 1 puan türünün % 27’si LYS 3’ten gelmektedir.

TM 2 puan türünün % 32’si LYS 3’ten gelmektedir.

TM 3 puan türünün % 37’si LYS 3’ten gelmektedir.

LYS 3 EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVINA KİMLER GİRMELİDİR?

LYS 3 edebiyat-coğrafya sınavının yukarıdaki puan türlerinin hesaplanmasında etkili olduğu göz önünde bulundurulursa LYS 3’e yükseköğrenim kurumlarının sözel ve eşit ağırlık programlarından tercih yapmak isteyen adayların girmeleri uygun olacaktır.

Yukarıda yer alan yüzdelik dağılımlar ve puan türleri ile ilgili bilgiler “2023-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri” içinden alınmıştır. Yapılacak herhangi bir değişiklikte ÖSYM’nin resmi web sitesinden yapacağı bir duyuru esas olacaktır.

TM 2 Bölümleri

2766 1 55d80e79fa8b7d00e6f916d02b231a90

LYS 3 EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVINA KİMLER GİRMELİDİR?

LYS 3 edebiyat-coğrafya sınavının yukarıdaki puan türlerinin hesaplanmasında etkili olduğu göz önünde bulundurulursa LYS 3’e yükseköğrenim kurumlarının sözel ve eşit ağırlık programlarından tercih yapmak isteyen adayların girmeleri uygun olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.