Üniversite Rehberi

Ekonometri Bölümü Nedir

Ekonometri Bölümü Nedir

İktisat ve istatistik temelli derslerden meydana gelen ekonometri, sayısal ağırlıklı bir bölümdür.

Bölüm Neden Var, Bölümün Amacı Nedir?

İktisat bölümünün alt dalı olarak varlık bulan ekonometri bölümü iktisadın yorumlanması, ekonomi analizi yapmak gibi alanlarda da faaliyet gösterse de var oluş amacı daha çok iktisadın sayısal bölümünü incelemektir. Ekonomi alanında var olan değerler, artma azalmalar, bir takım sayısal veriler ve bunlarla ilgili sorunlar ve çözümleri üzerine çalışma, araştırma yapmak ekonometri bölümünün temelini oluşturmaktadır diyebiliriz.

Ekonometri Dersleri

Ekonometri bölümü; ekonomi yani iktisat ve istatistik temelli derslerden oluşmaktadır. İktisada giriş, makro ve mikro iktisat, istatistik analizi, olasılık, matematik gibi sayısal ağırlıklı içerikler derslerin genel iskeletini oluşturmaktadır. Bununla beraber hukukun çeşitli dalları (anayasa, vergi usul hukuku, ticaret hukuku), muhasebe ve sosyoloji gibi dersler de bölümde okutulmaktadır. Ekonometri bölümünde okutulan ekonometri bölümü dersleri örneği için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ders kataloğuna bakabilirsiniz. Kataloğa bakmak için TIKLAYINIZ

Ekonometri Bölümü Okuyacak Birey İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Ekonometri bölümü derslerin içeriğinden de anlaşılacağı üzere sayısal yetenek gerektirdiği düşünülecek bir bölümdür. Olasılık hesaplamaları, istatistiki veriler hazırlama, sayısal değerler üzerinde çalışma ve değerlendirme bölümün temelini oluşturduğu için sayılarla, matematikle arası iyi olan adayların başarılı olma ihtimali yüksek olan bir bölümdür. Matematik bilmek ve matematiği iyi kullanmak, analitik düşünebilmek ( sayılar üzerine), disiplinli çalışabilme ruhu bu bölümü tercih edebilecek bireylerde aranabilecek özelliklerdir diyebiliriz.

ekonometri bolumu okuyacak birey icin gerekli nitelikler nelerdir

Ekonometri Bölümü İş Olanakları Ve İş Alanları Nelerdir? Ekonometri Mezunları Hangi Unvanı Alır?

Ekonometri bölümü mezunları sayısal içeriğe dayalı bir eğitim almalarından dolayı birçok kurum ve kuruluşun istatistiki ve veriye dayalı araştırma birimlerinde iş imkanı bulabilirler. İktisat ağırlıklı bir eğitim almalarından dolayı iktisat bölümü mezunlarının iş olanağına sahip olduğu alanlarda da çalışma fırsatı yaratabilirler. Bununla beraber ağırlıklı olarak iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde (İİBF) eğitimi verilen ekonometri bölümünün mezunları bu fakültelerden mezun olan herkesin girebileceği kamu kuruluşlarına kamu personeli seçme sınavına (KPSS) girerek, yeterli puanları alıp başvuru yapabilirler. A kadro diyebileceğimiz yönetici kadrolarına da B kadro diyebileceğimiz normal kamu personeli kadrolarına da başvuru yapabilme şansına sahiplerdir. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik kadrolarda yer almak da tercihlerden birisi olabilir.

Ekonometri mezunları çalışacakları alana göre unvan sahibi olabilseler de genel olarak kendini yetiştirmiş bir ekonometri mezunu ekonomist ya da analiz uzmanı gibi unvanlar alabilir.

ekonometri bolumu is imkanlari

Ekonomi Bölümü Hangi Puan Türü İle Tercih Edilebilir? Ekonometri Bölümü Kaç Yıldır?

Ekonometri bölümü YKS ile adayların yerleştirilmesinin yapılmasını sağlayan puan türleri içinden EA yani eşit ağırlık puan türü ile tercih edilebilmektedir. Ekonometri 4 yıllık bir lisans programıdır fakat hazırlık okumaya bağlı olarak öğrenim süresi 5 yıla çıkabilmektedir.

TERCİHİNİ YAP EKİBİNİN YORUMU

Biz Tercihini Yap ailesi olarak sınava giren her bireyin kendisi için en doğru olan bölümü seçmesini arzuluyoruz ve bu sebeple de bu bölüm tanıtımlarını hazırlıyoruz. Burada yazdıklarımız tamamen kişisel tecrübeler üzerinden yapılan bireysel yorumlardır, amacımız bildiğimiz kadarıyla size rehberlik edebilmek, yol gösterebilmektir. Ekonometri bölümünü tercih edecek adayların sorabileceği ekonometri nasıl bir bölümdür, ekonometri okumak bana ne kazandırır ne kaybettirir ve benzeri soruların cevaplarını bulmaya çalıştığımız kısım aşağıdadır.

Ekonometri Bölümü Zor mudur?

Ekonometri bölümünü tercih etme ihtimali olan ya da etmiş bir birey için en önemli sorulardan iki tanesini oluşturan bu sorular kısmen görecelidir. Ekonometri iktisat gibi zor bir bölümün altından çıkarak kendini özerkleştirmiş bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. İktisat okumak bile oldukça zor sayılabilecekken sayısal verilerin daha derinlerine inebileceğiniz bu bölüm bu şekilde bakıldığında oldukça zordur diyebiliriz.

Fakat bu bölümü tercih etmek isteyen ya da tercih etmek zorunda kalmış birey eğer gerekli özveriyle çalışır ve emek gösterirse ve bölümü doğru açıdan yakalarsa sanıyoruz ki zorlanmadan hatta keyifle okuyacağı bir bölümle karşılaşmış olacaktır. Bu bölümün okunup okunmayacağı konusu da kişinin yine kendi ilgi, alakasına ve becerilerine bağlıdır.

Matematiğe, olasılığa, istatistiğe merakınız, ilginiz varsa ekonometri bölümü okunur demek yanlış olmayacaktır. Matematik yeteneğim yok ama bu bölümü tercih etmek zorunda kaldım diyen bir adayın unutmaması gereken konu ise her becerinin (mükemmel seviyede olmasa da) çalışarak elde edilebilecek, geliştirilebilecek olmasıdır.

ekonometri bolumu zor mudur

Ekonometri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yukarıda bu soruya değinmiş olsak da bu konuya biraz daha eğilmek faydalı olacaktır. Ekonometri bölümü ilk anda pek bir şey vadetmiyor gibi görünebilmektedir. Yukarıda değindiğimiz KPSS ile İİBF’nin her bölümüyle “aşağı yukarı” eşit şartlara sahip olduğu gerçeği akıldan çıkarılmamalıdır.

Yani iktisat mezunu hangi alanlara başvurabiliyorsa ekonometri mezunu da yeterli puan alması halinde, hemen hemen aynı işleri yapmak üzere başvuruda bulunabilir. Bu kişinin kendini yetiştirme seviyesiyle doğru orantılıdır bir denklemdir. Ekonometri mezunları ayrıca yine özel sektörde de iktisat, işletme gibi daha çok insan tarafından bilinen ve saygı gösterilen bölüm mezunlarının girmeyi düşünebileceği meslek gruplarında da istihdam edilebilmektedir.

Ekonometri Bölümü Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ekonometri bölümü kendini iyi yetiştirmiş bir kişide derin iktisat bilgisi oluşturması hasebiyle avantaj sahibidir. Bölümün yerleştirme puanları kısmen düşük olmasına rağmen bölümü yüksek performans ile okuyarak daha prestijli görünen bölümlerle eşdeğer haklara sahip olunacak olması nedeniyle de bir başlangıç noktası olarak görülebilir.

YKS’den yeterli puanı alamamış ama İİBF bölümlerinden yüksek puanlı yerleri tercih ederek o alanlarda çalışmak isteyen aday ekonometri bölümü okuyarak da aynı haklara sahip olabilir. Ayrıca ekonometri bölümü, okuyan bireyi farklı deryalara sürükleyebilecek olması sebebiyle de avantajlı bir konumdadır diyebiliriz.

Dezavantajlarına gelecek olursak; bölümü okurken odaklanarak ve çok çalışarak okuma zorunluluğu bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabilmektedir. Her bölüm için efor sarf etmek gerekir ama ekonometri bölümünde biraz daha fazlasını harcayacağınız olduğu bir gerçek olduğundan dolayı bu dezavantajı belirtiyoruz.

Her ne kadar eşit haklara sahip olsa da ekonometri biraz üvey evlat muamelesi görmektedir ve kendinizi öz evlada dönüştürmek de sizin gerçekten vereceğiniz çabaya ve emeğe bağlıdır diyebiliriz. Seçmeli derslerle kendinizi farklı alanlarda da geliştirmemeniz halinde bir çemberin içinde sıkışıp kalma olasılığınız da oldukça yüksek. Bölüm adı ve klasik görüşlü insanlar tarafından küçümsenebilme sebebiyle de küçük de olsa bir olumsuz değer de taşımaktadır.

Ekonometri Bölümü Tercih Ederken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Bölümü tercih etmeye gerçekten istekli olan adaylar bu özverili çalışmayı sağlayıp sağlayamayacaklarından emin olmak zorundadırlar, ekonometri bölümüne girdiklerinde onları nasıl bir disiplinin beklediğini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Eğer istemeden, puanınız yettiği için bu bölümü tercih etmek zorunda kaldıysanız da bu tercihin sonunda girdiğiniz bu bölümdeki sorumluluklarınızı yerine getirmek için kendinizi odaklamak gerekliliğinde olduğunuzun da bilincinde olmalısınız. Bölümü iktisat bölümleri ve iktisat hocaları daha iyi olan üniversitelerde okuma şansınız varsa tercihlerinizi bu yönde kullanmaya çalışın. Ekonometrinin iktisada sıkı sıkıya bağlı olduğu gerçeği unutulmaması gereken bir detaydır.

Bunlar dışında tercih edilecek okulun kampüs, kütüphane ve teknolojik açıdan imkanları ne seviyede bakmayı ihmal etmeyin. Eğitim sadece ders ile olan bir şey olmadığından dolayı bu saydığımız imkanlar kişisel gelişiminiz ile doğrudan alakalı konulardır. Ayrıca okulun topluluk imkanları da aynı şekilde kendinizi geliştirmeniz ve sosyalleşmeniz ile ilgili olduğundan dolayı bu konuda da araştırma yapmadan tercih yapmamaya özen gösterin.

Bunlara ek olarak tercih etmeyi düşündüğünüz üniversiteyi ve kampüsü tercih edeceğiniz bölüm ekonometri veya başka bölüm fark etmeksizin gidip görmeyi ihmal etmeyin. 4 5 yıl gibi uzun bir süre geçireceğiniz yeri görmeden yapacağınız bir tercih sizin için yıkıcı olabilir.

ekonometri tercih ederken dikkat etmeniz gerekenler

Ekonomi Bölümü Okurken Yapılması Gerekenler Ve Yönelebileceğiniz Alanlar Nelerdir?

Ekonometri okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi iktisadın o sıcak kollarına bırakmalısınız. İktisadın tüm alanlarını, tarihini ve güncel iktisadi olayları takip etmeli ve bununla beraber bunlar üzerine analizler yapabilecek duruma gelmek için çaba göstermelisiniz. Araştırma alanına yönelecekseniz niceliksel araştırma yöntemlerinde ( bu alana yönelmeseniz bile bu yöntem üzerinde) sağlam bir hakimiyet kurmalısınız. Bunlar sizin kendinizi yönelteceğiniz alanla ve kendinize katacaklarınızla alakalı durumlardır.

Bunların dışında çoğu İİBF mezunu gibi sonunda KPSS ile karşılaşacağınızın bilinci ile öğrencilik hayatınızı geçirmelisiniz. İyi bir kuruma yerleşmek için yapmanız gerekenlerden bir tanesi iktisat alanına hakim olmakla beraber seçmeli derslerle hukuk, muhasebe ve bunlar gibi alanları da güçlendirmek olmalıdır. Ayrıca sonunda kamu kurumlarına girme ihtimaliniz göz önünde bulundurulursa devlet idaresinde bulunan bürokratlarla ve önemli kişilerle iletişime geçmek ve iletişimde kalmak da sizin için önemli bir artı değer oluşturacaktır. Bu kişiler size bilgi ve birikimleriyle hem gelişme anlamında hem de yol gösterici olarak gerekli katkılarda bulunacaklardır.

Yabancı dil her bölüm için olmazsa olmaz bir şarta dönüşmüş olduğu için okul hayatınızda en az bir yabancı dil öğrenmeniz gerektiğini ve bunu da en kolay öğrenciyken yapabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

BU KONU HAKKINDA YAZDIĞIMIZ NEDEN YABANCI DİL ÖĞRENMELİYİZ YAZIMIZA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ.

Aklınızda Bulunsun

Ekonometri bölümünü kesinlikle okumak istediğinizden emin olun çünkü üniversite tercihi yapmak aynı zamanda gelecek tercihi yapmak demektir. Ayrıca şunu da fark edin ki üniversite herkesin okumak zorunda olduğu bir şey değil. Ekonometri gibi okuması meşakkatli bir bölüm sadece üniversite mezunu olayım diye okunmaması gereken bir bölüm.

Üniversite ve bu bölümü okumaya kesinlikle kararlıysanız ekonomi alanında çalışmalar yapmak için tüm gücünüzle emek sarf etmeli ve devlet kurumlarında çalışacaksanız da bu çalışmaları kamu yararına kullanmak için mücadele etmelisiniz. Kendinizi tanımaya çalışmanız gerektiği gerçeğinin gerek üniversite tercih etme noktasında gerekse başka her türlü tercihinizde önem taşıdığını da aklınızdan çıkarmayın. Dileriz ki her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu