Gündem

En Çok Dinlenen Türkçe Rap Şarkılar 2020’de Nelerdir?

Rap, dışa vurumun, insanın söylemek isteyip dile getiremediklerinin notalar eşliğinde sıralanmasıdır. Bir başka deyişle; isyanın, şikayet etmenin, yanlış olanı dile getirmenin ifadesidir. İnsanların yanlışlarını, bencilliklerini, yalanlarını ve hırslarını sansürsüz şekilde en doğru sözlerle ortaya koymaktır. Kendini başka şekilde ifade edemeyen, ifade etmeye çalışsa da sesini yeterince duyuramayanların nutkudur rap şarkıları. Toplumun aksayan yönlerini, insanlığın ayıplarını dile getiren bu müzik, ülkemizde son yıllara kadar belirli bir dinleyici kitlesinin üzerine çıkamamıştır. Dünya’da çok büyük kitlelere ulaşan rap müziğin ülkemizde değerinin anlaşılması için YouTube kanallarının popüler olması gerekmiştir. Günümüzde rap müzik dinleme sayıları pop ve rock müzik dinlenme sayılarını aşacak düzeyi bulmuştur. Özellikle, YouTube kanallarının popüler olmasıyla birlikte beğenilen rap şarkıcılarının dinlenme sayıları 100 milyonu aşmıştır.

Geçtiğimiz yıl Norm Ender’in “Mekanın Sahibi” adlı rap şarkısıyla popülerliğini arttıran rap müzik, Ben Fero ve Ezhel’in buna karşılık diss atmasıyla gündemden düşmemiştir.

rap diss savaylary

Yılların eskimediği rap müzik sanatçıları olan Ceza ve Sagopa Kajmer ise olaylara tarafsız bir noktadan yaklaşmıştır. Almanya’dan ülkemize gelen Killa Hakan’ın, Norm Ender’e karşı çıkışları ise hala akıllardadır. Gençler arasında Norm Enderci misin yoksa Ben Ferocu musun? Şeklinde ayrılıkların yaşandığı bir yılın ardından biz yine aynı sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız. Bakalım, 2020 yılında YouTube üzerinden en çok dinlenen Türkçe Rap şarkılar nelerdir?

Türk Rap Sanatçıları Kimlerdir?

Rap müziğin ülkemize gelişi, diğer müziklerde olduğu gibi ithal ikame şeklinde olmuştur. Özellikle Almanya’ya giden gurbetçi vatandaşlarımız oralarda dinledikleri bu hareketli müziği kendi yurtlarına döndüklerinde dile getirmiştir. 1990’lı yıllarda Alman plakalı araçlarda duyulan rap müziği, bu müziği dinleyen Türklerin de oldukça hoşuna gitmiştir. Kasetlerle bu müziği araba teyplerinde dinlenmeye başlayan Türkler, hızlı, renkli, isyankar ve çok şey anlatmaya çalışan bu yeni müzik türü için belli bir dönem adaptasyon süreci yaşamıştır. Ülkemizde rap müzik adına bilinen en eski grup Cartel grubudur. Bu grup, 2 Mayıs 1995 yılında çıkardıkları albümle ülkemizde en çok satılan kasetlerden birine sahip olmayı başarmıştır. Sonraki yıllarda, Ceza, Sagopa Kajmer ve Fuat Ergin rap müziğin önemli temsilcileri olmuşlardır. Günümüzde ise, Gazapizm, Canbay & Wolker, Ezhel, Ayben, Kolera, Reynmen, Burak King, Ben Fero ve Eypio gibi rap sanatçıları ön plana çıkmıştır. Daha sonraki yıllarda da amatör olarak rap müzik bayrağını taşıyanlar, bu müziğin yayılmasındaki en önemli rolü oynamıştır.

En Çok Dinlenen Türkçe Rap Şarkılar 2020

YouTube kanalları, internet üzerinden dinlenen şarkıların hem sayısının hem de tıklanma oranlarının artmasını sağlamıştır. Bir çok kişi üzerinde yapılan araştırmalar, insanların YouTube kanallarında günde ortalama 1 saat geçirdiklerini göstermektedir. Bu nedenle rap şarkılarının dinlenme sayıları da artmıştır. Bizde sizlere 2020 yılında YouTube kanalları üzerinden en çok dinlenen Türkçe rap şarkılarını belirtmek istiyoruz. Aşağıda belirtmiş olduğumuz dinlenme sayıları 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yazılmıştır, ilerleyen günlerde güncelleme yapılacaktır. İşte en çok dinlenen rap şarkılar…

 • Eypio & Burak King – Günah Benim : 263.338.844
 • Reynmen – Derdim Olsun : 259.147.131
 • Reynmen – Ela : 214.135.629
 • Burak King  – Yanıyoruz : 208.689.764
 • Gazapizm – Heyecanı Yok : 193.586.728
 • Burak King – Koştum Hekime : 177.049.403
 • Ben Fero – Demet Akalın : 154.801.085
 • Can Yüce – Aklım Gider Aklına : 148.616.997
 • Canbay & Wolker – Elbet Bir Gün : 147.581.196
 • Suspus (Ceza) : 142.933.518
 • Sagopa Kajmer – 366.Gün : 122.965.658

Listede yer alamayan Norm Ender’in “Mekanın Sahibi” eseri ve Ezhel’in “Şehrimin Tadı” adlı eseri normal şartlarda listede yer alması gereken şarkılar iken, bu şarkıların YouTube üzerinden silinip yeniden yüklenmiş olması nedeniyle listeye girememiştir. Listemizin önümüzdeki günlerde yeniden güncellenmesi yapılacaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu