kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Enerji sistemleri mühendisi maaşları 2023 kamuda ne kadar oldu, enerji sistemleri mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, enerji sistemleri mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, enerji sistemleri mühendisi ne iş yapar, özel sektörde enerji sistemleri mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da enerji sistemleri mühendisi maaşları ile enerji sistemleri mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ OLUNUR? ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Enerji sistemleri mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl enerji sistemleri mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin enerji sistemleri mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, enerji sistemleri mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren enerji sistemleri mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Enerji sistemleri mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Yenilenebilir enerji teknolojilerinin tasarlanması ve geliştirilmesi sürecinin bir parçası olmak,
  • Yenilenebilir enerji üretimini var olan güç sistemleri ile birleştirmek,
  • Saha incelemeleri yapmak,
  • Ekipman tasarlamak ve seçmek,
  • Laboratuvar deneyleri yapmak ve bu deneyleri büyük ölçekli endüstriyel süreçlere uyarlamak,
  • Hizmet anlaşmaları ile ilgili görüşmeler yapmak, ilgili maliyet ve geliri yönetmek.

<div></div>

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Enerji sistemleri mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan enerji sistemleri mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle enerji sistemleri mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan enerji sistemleri mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Enerji sistemleri Mühendisi           15650-15750 Türk Lirası

Kamuda enerji sistemleri mühendisi maaşları aşağı yukarı tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir enerji sistemleri mühendisi maaşı 2023 yılında 15700 TL civarlarındadır.

Enerji Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli enerji sistemleri mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan enerji sistemleri mühendisi maaşları 2023 yılı için 15.700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Enerji Sistemleri Mühendisliği iş imkanı var mı?

Bu bölümden mezun olan enerji mühendisleri hem kamuda hem de özel sektörde kendilerine iş bulabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.