kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Deri Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Deri mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar oldu, adayların deri mühendisi olabilmesi için ne yapması gerekir, deri mühendisi çalışma şartları nasıldır, deri mühendisi ne iş yapar, deri mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, özel sektörde deri mühendisi maaşları 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere ait tanıtımlardan mesleklerin maaşlarına kadar bu konularla ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da deri mühendisi maaşları ile deri mühendisinin görevleri, çalışma saatleri vb. konular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Avon Satış Lideri Maaşları Ne Kadar?

DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Deri mühendislerinin çalışma şartlarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan deri mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. durumlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları nedeniyle deri mühendisleri iyi çalışma imkanlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alandan alana değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofiste, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör çalışanı olan deri mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA DERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           17650-17750 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki rakamlar ortalama rakamlardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile yardımlarından ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler eklenebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir deri mühendisi maaşı 2023 yılında kamuda 17700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 DERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak görev yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya deneyim sahibi olmayan deri mühendislerine asgari ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan deri mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL dolaylarındadır fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler de bulunmaktadır.

DERİ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL DERİ MÜHENDİSİ OLUNUR? DERİ MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Nasıl deri mühendisi olunur sorusuna gelecek olursak adayların deri mühendisi olabilmesi için deri mühendisliği veya benzeri, türevi bir bölümü bitirmeleri ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS isimli sınavdan yeterli puanı alarak atanmaları veya da özel sektörde çalışabilecek donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Deri mühendisi kimdir sorusunu daha iyi anlamak için de deri mühendisi ne iş yapara bakmak faydalı olacaktır. Deri mühendisinin yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Derilerin hayvanlardan yüzülmelerinin ardından kullanılabilir hale getirilmeleri için yapılan işlemleri denetlerler,
  • İşlenen ve kullanılabilir hale gelen deri ve kürkün korunması konusunda yapımcılara danışmanlık hizmeti verirler,
  • Derinin kullanım yeri ve amacına göre üretimleri konusunda araştırma ve inceleme yaparlar,
  • Derinin ekonomik değer kazanmasını sağlamak için araştırmalar yaparlar,
  • Sektörün sorunlarını bilimsel ve teknolojik anlamda çözerler, modaya uygun yeni ürünler geliştirirler

<div></div>

Deri Konfeksiyon

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Deri mühendisliği nerede çalışır?

Deri fabrikalarında, tabakhanelerde, moda sektöründe deri konfeksiyon firmalarında, ayakkabı tasarımı ve üretimi fabrikalarında, kimyasal madde üretimi firmalarında ve suni deri üretim tesislerinde çalışabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.