kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Gelir Uzman Yardımcılığı GUY Maaşı 2023 Ne Kadar?

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Gelir Uzman Yardımcılarının maaşı 2023 yılında ne kadar olacak? 2023 GUY maaşı ve mesleğe dair diğer bilgiler haberimizde.

A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından taşra teşkilatında vergilendirme ve diğer süreçlere dair görevlendirilen Gelir Uzman Yardımcılarının 2023 yılında maaşı ne kadar olacak? Mesleğe giriş nasıl? GUY Sınavına dair bilgiler ve diğer detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2023 DGUY Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı

Gelir Uzman Yardımcılığı Mesleği’ne Giriş Nasıl?

Gelir Uzman Yardımcısı olarak Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatında görev yapmak isteyen adayların öncelikli olarak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın mezuniyet durumlarına göre kendilerini ilgilendiren kısımlarına katılmaları gerekmektedir.

Alım yapılan mezun grupları ile katılmaları gereken KPSS oturumları ve sahip olmaları gereken puan türleri ise şu şekildedir;

-İİBF – SBF / Hukuk Fakültesi mezunu adaylar – KPSS A Grubu Sınavı – KPSS P48

-Mühendislik Fakültesi mezunu adaylar – KPSS Lisans Sınavı – KPSS P3

-Matematik/İstatistik mezunu adaylar – KPSS Lisans Sınavı – KPSS P3

Yukarıda belirttiğimiz puanlara ve mezuniyetlere sahip adaylar Gelir İdaresi tarafından gerçekleştirilecek olan yazılı sınava başvuru hakkına sahip olacaktır. Bu adayların sahip olmaları gereken diğer şartları bir arada görebileceğiniz yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı 

Yukarıda bahsettiğimi şartları sağlayan adaylar, katılmaya hak kazandıkları il için öncelikle yazılı sınava katılacaklardır. Bu yazılı sınavda adaylara farklı konulardan sorular yönetilmektedir. Başvuru alanlarına göre adayların yazılı sınav konuları ise şu şekildedir;

guy konu1 1guy konu2 1guy muh mat

Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında adayların başarılı olarak yine Başkanlıkça gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edebilmeleri için en az 70 puan almaları ve başvuru yaptıkları il bazında mesleğe alınacak aday sayısının 2 katı kadar aday arasında yer almaları gerekmektedir. İki koşulu bir arada sağlayamayan adayların malesef sözlü mülakatlara katılabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Başarılı olan adaylar ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanacaktır. Adaylara sözlü mülakatlarda alan bilgisi konularının yanında genel kültür seviyelerini, güncel bilgilere olan hakimiyetlerini ölçen sorular da sorulacaktır. Adayların sözlü mülakatta da başarılı olabilmeleri için en az 70 puan almaları şarttır. Bu şartı sağlayan ve mesleğe alınacağı ilan edilen sayıda asil aday arasında yer alan başarılı adaylar, gelir uzman yardımcısı olarak mesleğe adım atacaklardır.

Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına dair daha detaylı bilgiler alabilmek için aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile ulaşacağınız yazımıza göz atabilirsiniz;

Gelir Uzman Yardımcılığı GUY Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Gelir Uzman Yardımcılığı sınavlarında başarılı olarak mesleğe girmeye hak kazanan bir Gelir Uzman Yardımcısının 2023 yılı maaşı yaklaşık olarak 18.350 Türk Lirasıdır. Yeterlik koşullarını yerine getirerek Gelir Uzmanı olarak atanan bir meslek mensubunun 2023 yılı maaşı ise yaklaşık olarak 20.680 Türk Lirasıdır. Bu rakamlara BES vb. kesintiler dahil değildir. 

Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023

Gelir uzman Yardımcılığı kaç yıl?

Giriş sınavı duyurusunda atanılacak yerlerin belirlenmiş olması halinde, atanılan yerlerde beş yıl süreyle çalışılması zorunludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.