kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde görev yapan Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılarının 2023 maaşları ne kadar? Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı nedir? Nasıl olunur? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın merkez teşkilatında yer alan kariyer meslek kadrolarından Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleği nedir? Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur? Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı özlük hakları nasıl? Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı 2023 maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı Mesleği Nedir?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleği Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın merkezi teşkilatında yer alan hizmet birimlerinde görevlendirilen kariyer meslek grubudur. Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleği mensupları mesleğe girdikleri ve yeterlik sürecine kadar devam eden dönemde Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı olarak, yeterlik süreçlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise Gençlik ve Spor Uzmanı olarak anılmaktadırlar. Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine mensup kişiler görevlendirildikleri birimlerin işlemlerinin gerçekleştirilmesinde uzmanlaşarak vazifelerini ifa etmektedirler. Gerek teorik gerekse tatbiki anlamda işlemlerin geliştirilmesine katkı sağlarlar. Bu hususlarda özellikle mevzuat düzenlemeleri gerekliyse buna dair çalışmaları gerçekleştirerek önerilerde bulunurlar. 

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların öncelikli olarak üniversitelerin İİBF/SBF veya dengi fakültelerinden, Psikoloji, Sosyoloji alanlarından ya da Bakanlığın uygun bulduğu diğer alanların birisinden mezun olmaları, devlet memurluğu için aranan genel şartlara sahip olmaları, yaş, askerlik gibi bazı diğer koşulları sağlıyor olmaları gerekmektedir. 

Son gerçekleştirilen Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı alımında adaylardan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin gerçekleştirmiş olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Lisans oturumunda KPSS P3 puan türünden yeterli puanı almış olmaları talep edilmişti. Bu adaylardan Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine alınacak aday sayısının 20 katı kadarı Bakanlık tarafından düzenlenen yazılı yarışma sınavına katılma hakkı elde etti. 

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı yazılı yarışma sınavında başarılı olan adaylar ise yine Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sözlü mülakatlara katılmaya hak kazandılar. Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı sözlü mülakatlarında başarılı olan adaylar ise Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı olarak mesleğe girme hakkı elde ettiler.

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı Özlük Hakları Nasıldır?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleği diğer merkez uzmanlığı statüsündeki kariyer meslek grupları gibi 3600 ek göstergeye sahiptir. Bu ek gösterge özellikle meslek mensuplarının daha az maaş kaybı yaşayarak çalışmasına ve emekli olmasına sebep olması açısından önem arz etmektedir.

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı Görev Yeri Neresidir?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine giren ve Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı, Gençlik ve Spor Uzmanı olarak görev yapan meslek mensupları, Bakanlığı Ankara kentinde yer alan merkez teşkilatına bağlı birimlerde görev ifa etmektedirler.

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı 2023 Maaş Tutarı Ne Kadardır?

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı yazılı yarışma sınavı ve sözlü mülakatlarında başarılı olarak mesleğe girmeye hak kazananların 2023 yılı itibariyle alacakları maaş yaklaşık olarak 16100 Türk Lirası olacaktır. Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine girdikten sonra yeterlik aşamalarını geride bırakarak Gençlik ve Spor Uzmanı olarak atanan meslek mensuplarının 2023 yılı maaş tutarı ise yaklaşık olarak 16950 Türk Lirası olacaktır.

*Gençlik ve Spor Uzman Yardımcıları ile Gençlik ve Spor Uzmanı olarak görev yapan meslek mensuplarının maaş tutarları yaklaşık olarak ifade edilmiş, bu tutarlarda bireysel olarak değişken olan ilave ödemeler ile kesintiler dikkate alınmamıştır.

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı mesleğine, yazılı ve sözlü sınavına, yeterlik süreçlerine dair detaylı bilgiler edinmek ve kafanıza takılan sorularınızı sormak için Tıklayınız!

Gençlik ve Spor Uzman Yardımcılığı Sınav Konuları Neler? Kaç Soru?

Uzman Yardımcılığı sınavında ne sorulur?

Sınavın genel kültür, genel yetenek ve yabancı dil bölümleri sadece test sorulardan, alan bilgisi ise hem test hem de klasik sorulardan oluşacaktır.

Yorumlar

  1. recep Avatar recep dedi ki:

    2021 maaşı ne kadar