kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 DGUY Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı

Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı maaşı 2023 yılında ne kadar? Devlet Gelir Uzmanları ne kadar kazanıyor? Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Ek Göstergesi kaç?

A+
A-

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Nedir?

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Teşkilatında görev yapan bir meslek grubudur. GUY Gelir Uzman Yardımcılığı’ndan farklı olarak Başkanlığın merkezinde görev yaparlar ve özlük hakları ile maaşları de GUY Gelir Uzman Yardımcılığı’ndan farklıdır.

Devlet Demiryolları Personel Maaşları 2023’de Ne Kadar Olacak?

Bu farkın temel dayanağı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alınan cetvellerin farklı oluşudur. Kanunda Gelir Uzman Yardımcılığı 2200 ek göstergenin bulunduğu cetvelde yer alırken, Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı mesleği 3600 ek göstergeli meslekler arasında yer almaktadır. Bu farkı oluşturan en temel kıstas Merkez/Taşra ayrımıdır. Gelir Uzman Yardımcılığı Başkanlığın taşra kariyer mesleği iken, Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Başkanlığın merkez kariyer mesleği durumundadır.

KPSS A Grubu Meslekleri – Kariyer Mesleklerde Merkez/Taşra Ayrımı nedir?

Bu ayrımın nelerden kaynaklandığını ve hangi mesleklerin hangi durumda olduğunu daha detaylı incelemek için Tüm A Grubu Mesleklerinde Merkez/Taşra ayrımı yazımızı İnceleyebilirsiniz;

Devlet Gelir Uzman Yardımcıları Ne İş Yaparlar?

Devlet Gelir Uzman Yardımcıları Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Teşkilatında;

Mevzuat ve politika geliştirme
Vergi alanına girmeksizin inceleme ve soruşturma
Analizler yapma gibi aslî görevler üstlenmektedirler.

Mesleğe dair diğer tüm detayları bulabileceğiniz Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı MESLEK TANITIMI için Tıklayınız!

2023 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Alımı ve 2018 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı

2023 yılında Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY unvanı için Gelir İdaresi Başkanlığı 300 kişilik İİBF alanı 50 kişilik  İstatistik alanı ve 50 kişilik de Mühendisli alanı için bir alıma çıktı. Bu 400 kadro için toplam 4000 adayı sınava çağrıldı ve her alan için taban puanlar şu şekilde gerçekleşti;

Kadro Alanı Puan Türü Taban Puan
İİBF/SBF KPSS P48 78,65234
İstatistik KPSS P12 71,03635
Mühendislik KPSS P3 70,03761

Adaylar tarafından en çok merak edilen konulardan biri ise; 2018 yılında 4 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı sınavında neler sorulduğu. Sınav soruları Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yayımlanmıyor. Ancak sorular FORUM sayfamızda üyelerimizce derlendi. Derlenen bu soruları bir arada görmek isteyen adaylar; 2018 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınav Soruları yazımızı inceleyebilirler;

2023 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınav Soruları için Tıklayınız!

2023 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle mesleğe yeni girecek bir adayın maaşı yaklaşık; 9.900’dir. Aynı tarihte Uzman personelin ise maaşı yaklaşık; 10.800TL‘dir.

2023 yılında ise mesleğe yeni başlayacak olan bir Devlet Gelir Uzman Yardımcısı’nın maaşı yaklaşık 9.400 TL’dir. Meslekte 3 yılı geçirmiş ve Devlet Gelir Uzmanı olan meslek mensuplarının maaşı ise yaklaşık 10.200 TL’dir.

Devlet Memuruna Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Gelir uzman Yardımcılığı nasıl bir meslek?

Gelir uzman yardımcısı, vergi dairelerindeki işleyişle ilgili incelemelerde bulunan, iyileştirmeler için tavsiyeler sunan ve bağlı bulunduğu departmanın görev tanımı çerçevesinde hizmet veren kamu personelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.