kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Olur?

Göz kapaklarınızın altında, üstünde veya çevresinde tuhaf bir his veya kasılma hissettiniz mi? Cevabınız evetse gözünüz seğiriyor olabilir. Peki göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur? Göz seğirmesi nasıl olur? Göz seğirmesi nasıl tedavi edilir?

A+
A-

Göz kapağınızın altında veya üstünde tuhaf bir şeyler hissediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse aman dikkat! Sizde göz seğirmesi olabilir. Göz kapağınızın altında veya üstüne spazmlar meydana geliyorsa ve hafif bir çekilme hissediyorsanız gözünüz seğiriyor demektir. Pek çok kişi göz seğirmesinin ne olduğunu merak etmektedir. Göz seğirmesi ile pek az şey bilinmektedir. Gözünde bir tuhaflık olan pek çok kişi sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Peki göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur? Göz seğirmesi nasıl olur? Göz seğirmesi nasıl tedavi edilir? Göz seğirmesine ne iyi gelir? İşte göz seğirmesiyle ilgili tüm merak edilenler…

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi göz kapaklarınızın altında veya üstüne spazm meydana gelmesi nedeniyle ortaya çıkar. Kısa süreli meydana gelen ve etki eden bu spazmlar görmenizi engellemez. Birkaç dakika boyunca gözünüz seğirir ve daha sonra göz seğirmesi geçer. Göz seğirmesiyle ilgili en çok sorulan soru “göz seğirmesi dışardan görünür mü?” sorusudur. Ancak gözünüzün seğirdiği dışardan belli olmaz.

Göz seğirmesi ağrı yapar mı?” Gözü seğiren pek çok kişi bu soruyu sormaktadır. Ancak göz seğirmesi ağrı yapmasa da kişiye rahatsızlık verebilir. Göz seğirmesine neden olan spazmlar ise tedavi edilmeden de geçebilir. Göz seğirmesi birkaç dakika sürebilir. Zaman zaman göz seğirmesinin birkaç saat boyunca sürdüğü hatta bir iki gün boyunca kişiyi etkilediği görülmüştür.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesinin pek çok nedeni vardır. Pek çok kişi “göz seğirmesinin nedenleri“nin ne olduğunu merak etmektedir. Göz seğirmesi gözün tahriş olmasından, göz kapağına su kaçmasından, aşırı yorgunluk gibi durumlarda meydana gelebilir. Ayrıca uykusuzluk, aşırı fiziksel aktivite yapılması, kullanılan ilaçların yan etkisi nedeniyle de göz seğirmesi görülebilir. Göz seğirmesi fazla stres, alkol, tütün veya fazla kafein gibi kullanılması gibi durumlarda görülebilir. Göz seğirmesinin hem fiziki hem de psikolojik nedenleri vardır. Pek çok kişiye gerçek gelmese de stres, hırs, sinir krizi gibi durumlar göz seğirmesini tetikler. Ayrıca ruh ve beden yorgunluğunun seviyesi de göz seğirmesine neden olur. Üzüntü, depresyon, uykusuzluk, yorgunluk gibi hem ruhu hem de bedeni etkileyen durumlar nedeniyle göz seğirmesi yaşanabilir.

Göz seğirmesine neden olan bir diğer durum ise fazla kafein tüketimidir. Bu nedenle kahve ve çay tüketimini abartmamak gerekmektedir. Göz sağlığına iyi gelen ürünleri tüketmeniz göz seğiremsine iyi gelebilir. Ayrıca pek çok ilacın da kafein içerdiğini unutmamak gerekir. NEDİR ?

Göz Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Göz seğirmesi hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Göz seğirmesi görüşünüzü azaltacak bir etkiye neden olabilir. Öyle ki bir veya iki gözünüz birden görme kaybı yaşayabilir. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde görme kaybı yaşanma olasılığı daha fazladır. Ayrıca göz seğirmesi başka hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle nörolojik hastalıkların belirtilerinden biri de göz seğirmesidir.

Göz seğirmesi rahatsızlığı olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından muayene edilip tanı konmalıdır. Göz seğirmesinin tedavisi için farklı görüşler mevcuttur. Bazı doktorlar doğal yollardan tedavi önerirken bazıları da botoks önermektedir. Botoks ile göz çevresindeki sorunlar tedavi edilmektedir.

Göz seğirmesi tedavisi için bir diğer yol ise sorunlara karşı doğru tepki vermektir. Göz seğirmesi yayaşan kişilerin kafeini azaltması, uykusuzluk ve yorgunluk gibi sorunları varsa dinlenmesi olok kompres uygulaması göz seğirmesine iyi gelecek hatta sorunu ortadan kaldıracaktır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

5751 1 aa7c399078cd4bf6c52a4bbf9d6d7e30

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.