kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? KYK Nedir? Açılımı Nedir? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Ne İş Yapar? KYK Görevleri Nelerdir? Kredi ve Yurtlar Kurumu Kime Bağlı? Hangi Bakanlığa Bağlı?

A+
A-

2020-2021 eğitim öğretim dönemi başlarken gözler burs ve yurt başvurularına çevrildi. Binlerce öğrenci ve veli üniversite eğitimlerini alabilmek, devam edebilmek ve devlet dışında kimseye borçlanmamak için burs ve yurt başvurusu yapıyor. Bu konudaki otorite ve tek adres ise Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak karşımıza çıkıyor. Çiçeği burnundaki üniversiteliler, burs ve yurt başvurusu yapacak olanlar, veliler, liseliler KYK ve Kredi ve Yurtlar Kurumu ile ilgili sorular sormaktadır. Peki KYK nedir? Açılımı nedir? Kredi ve Yurtlar Kurumu ne iş yapar? Görevleri nelerdir?

KYK Nedir? Açılımı Nedir?

KYK, Kredi ve Yurtlar Kurumunun kısaltılmış halidir. KYK kısaltması bursu ve öğrenim kredisi ile yurtlar hakkında bahsedilirken sık sık kullanılır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Nedir? 

Kredi ve Yurtlar Kurumu 1961 yılında Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Kuruluş felsefesi üniversitelerde okuyan ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin desteklenmesidir. Burs, kredi ve yurt desteği sunan bu özel kurum sosyal devlet anlayışının en güzel örneklerindendir. Günümüzde Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında olan Kredi ve Yurtlar Kurumu faaliyetlerini her yıl arttırarak sürdürmektedir. Genel Müdürlük olan KYK bir genel müdür tarafından yönetilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Ne İş Yapar? KYK Görevleri

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine burs, kredi ve yurt imkanı sunulmaktadır. Bu sayede öğrenciler devlet dışında hiçbir kurum, görüş, girişim ve organizasyona borçlanmasına izin verilmez. Hiçbir grubun maddi imkanı olmayan öğrencileri istismar etmesine izin verilmez. Bu kapsamda bu desteklerin her yıl artması çok önemlidir. Devletin üniversiteden ziyade yurt hizmetine odaklanması tavsiye edilmektedir.

  • KYK burs ve kredi hizmeti sunar.
  • Öğrencilere yurt hizmeti verir.
  • Yurtların bakımını ve işletmesini yapar.
  • Öğrencilerin can ve mal güvenliğine yönelik çalışır.
  • Kredilerin geri ödemesini organize eder.
  • Öğrencilerin zor durumda kalmaması için mezuniyet sonrası süre tanır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Kime Bağlı? Hangi Bakanlığa Bağlı?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir. KYK Genel Müdürlüğünün başındaki genel müdür faaliyetlerini bakanlığa ve bakana rapor eder.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.