kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Nüfusu 2021'de Ne Kadar Olmuştur?

Ülkemiz ve yavru vatanımız KKTC ile yıllardır yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi devletinin resmi verilere göre 2021 yılı nüfusu kaçtır? Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin en önemli şehirleri nelerdir? Akdeniz üzerinde her zaman sorun yaşadığımız Rum Yönetiminin nüfusu detaylarını görebilirsiniz.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Nüfusu 2021'de Ne Kadar Olmuştur?
A+
A-

Kıbrıs üzerinde yaşadığımız sorunların başlangıcı 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşmasına kadar götürmek gerekir. Osmanlı Devleti, bu antlaşmayı İstanbul’u ele geçirmek isteyen Rusları engellemek için İngiltere ile imzalamıştır. Antlaşma maddelerine göre, Kıbrıs Sancağı İngiltere’ye kiralanmıştır. Kıbrıs’ın İngiltere’nin kontrolünde kalması 1. Dünya Savaşına kadar devam etmiştir. Bu savaşta İngilizler yanlarında olmasını istedikleri Yunanistan’a Kıbrıs’ı vermeyi teklif etmiştir. Lozan Antlaşmasının maddelerine göre de Kıbrıs’ta kalan Türklere iki yıl boyunca Türk vatandaşı olarak Türkiye’ye göç etme hakkı verilmiştir. Bu göçler, 1939 tarihine kadar devam etmiş ve adadaki Türk nüfusu her geçen yıl azalmıştır. Adadaki Türk nüfusu azaldıkça, adaya yerleştirilen Rumların hem nüfusu hem de nüfuzu artmıştır. Daha sonra Yunanistan 1950-1955 yıllarında hem NATO üzerinden hem de BM üzerinden Kıbrıs’ın kendilerine verilmesini talep etmiştir. Buradan bir sonuç alamayınca da 1955 yılında EOKA örgütünü kurmuşlardır. Bu tarihten sonra Rumlar tarafından Türkiye karşı yapılan saldırıların şiddeti artmıştır.

EOKA örgütünün saldırılarına karşı Türkler tarafından 1957 tarihinde “Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)” kurulmuştur. 1974 yılına kadar süren çatışmalar neticesinde Kıbrıs Barış Harekatı yapılmıştır. Harekat sonrası ikili bir yapı oluşan Kıbrıs’ta 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kurulduğu ilan edilmiştir. Kıbrıs’ın güney tarafı da ülkemiz tarafından, Yunanistan kontrolünde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak kabul edilmiştir. Ülkemizin, Akdeniz üzerinde hakimiyet sağlamasını yıllardan beri Rum Yönetimi baltalamaya çalışmıştır. 2021 yılı itibariyle de Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının durdurulması için, Rum Yönetimi uluslararası platformlar üzerinden ülkemiz aleyhine kara propagandasını sürdürmektedir. Peki, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bu gücü kimden ve nereden almaktadır? Güney Kıbrıs Rum Yönetimi nüfusu 2021 yılında ne kadar olmuştur ve 84 milyon nüfusa sahip Türkiye’ye bu cürreti nereden almaktadır? İşte detaylar…

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 2021 Nüfusu Ne Kadar Olmuştur?

Uluslararası alanda KKTC’nin bağımsız bir devlet olduğu bir kaç ülke dışında henüz kabul edilmemiştir. Tüm ada, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul edilmektedir. Kıbrıs’ın toplam nüfusu 1,2 milyon üzerindedir. Kıbrıs adasının toplam alanı 9.240 kilometrekaredir. Kıbrıs’ta yaşayan halkın yaklaşık %67’si şehirlerde yaşamaktadır. Uluslararası alanda Kıbrıs Cumhuriyeti, 1960 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazanmış bir devlet olarak kabul edilmektedir. Başkenti Nikosi / Leşkoşa olarak kabul edilmektedir. Lefkoşa’nın başkent kabul edildiği KKTC topraklarında 2021 yılı itibariyle 378,284 kişilik bir nüfus bulunmaktadır. ” Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 2021 nüfusu : 833,642 ” olarak hesaplanmaktadır.

Güney Kıbrıs Gücünü Hangi Ülkelerden Almaktadır?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gücünü ekonomik kapitalist büyük devletlerden almaktadır. Özellikle, İngiltere ve Amerika yıllardan beri Rumlar üzerindeki etkisini hiç azaltmamıştır. Akdeniz’de güçlü bir Türkiye olmasını istemeyen; Rusya, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’da zaman zaman Rumlara destek vermektedir Hiç kuşkusuz en büyük destekçileri de soydaşları olan Yunanistan‘dır. BM’de ve NATO’da alınan kararlar, KKTC’nin uluslararası statüsünün halen tanınmamış olması, uluslararası alanda adanın halen Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul edilmesi politik bir tavırdır. Güçlü ülkeler tarafından ülkemizin Akdeniz’de güçlü bir hamle yapmasının önünde Rum yönetimi koz olarak kullanılmaktadır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Şehirleri Nelerdir?

Güney Kıbrıs’ta birbirinden güzel şehirler bulunmaktadır. Bu şehirlerin nüfusları çok kalabalık değildir. Toplam 833,642 nüfusa sahip GKRY’de bazı şehirler ve bu şehirlerin nüfusları şöyledir:

  • Lefkoşa (Rum Yönetiminde kalan kısım Nicosia olarak adlandırılmaktadır.) : 200,452
  • Limasol : 155,144
  • Larnaka : 72,760
  • Gazimağusa (Rum Yönetiminde kalan kısım Farnagusta olarak adlandırılmaktadır.) : 42,686
  • Baf : 36,001
  • Protaras : 20,270
Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.