5 İlde Korona Sebebiyle Bazı Bölgeler Karantina Altına Alındı

Covid-19 önlemleri çerçevesinde ülkemizde bulunan 5 farklı şehrin bazı bölgelerinde karantina uygulanmaya başlandı. Uygulamaya geçilen iller Sinop, Aksaray, Adıyaman, Tokat ve Karaman.

HABER 16.03.2021, 17:43
5 İlde Korona Sebebiyle Bazı Bölgeler Karantina Altına Alındı

Son bir yıldır her açıdan hayatımızı olumsuz etkileyen korona ve buna bağlı olan pandemi nedeniyle yaşanan olumsuzluklar devam ediyor. Virüsün mutasyona uğraması ve bir noktada kontrollü de olsa normalleşmeye çalışmak zorunda kalmamız ile birlikte de vakalarda tekrar artışlar yaşanmaya başladı. Bu artışlar beraberinde yetkili birimler olan İl Hıfzıssıhha Kurullarının yeni uygulamalar geliştirmesine, yeni önlemler almasına sebep oluyor. İşte bu önlemler kapsamında ülkemizde bulunan beş farklı şehirdeki bazı bölgeler karantina altına alındı. Karantina uygulamasının var olduğu bölgelerin illeri ise Adıyaman, Aksaray, Karaman, Sinop ve Tokat.

ADIYAMAN VE KARANTİNA UYGULANAN BÖLGELER

Adıyaman Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre kent merkezinde yaşamakta olan bazı vatandaşların kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı duyuruldu. Yine yapılan duyuruya göre Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu çıkan pozitif kovid-19 testleri neticesinde yeni bazı kararlar alındı. Alınan kararlar gereği şu anda il genelindeki 81 evde karantina uygulanmasına karar verildi. Yeni vakalar çıkması halinde karantina bölgelerinin genişletilebileceği tahmin ediliyor.

AKSARAY VE KARANTİNA UYGULANAN BÖLGELER

Aksaray’da da Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu başkanlığında olağanüstü olarak toplandı. Yapılan toplantı sonrasında yeni kararlar alındı.

Aksaray’ın merkez köyleri Sevinçli ve Gözlükuyu köylerinde yeni pek çok vakaya rastlanması nedeniyle bu iki köyde karantina uygulanmasına karar verildi. Karantina uygulaması ilk olarak yarın yani 17 Mart 2021 saat 08.00’de başlayarak 22 Mart Pazartesi günü saat 08.00’e kadar sürecek. Bu tarihler arasında bölgeye giriş çıkışların kapatılmasına ve 5 gün sokağa çıkma yasağının uygulanması yönünde oybirliği sağlandı.

KARAMAN VE KARANTİNA UYGULANAN BÖLGELER

Karaman’da ise Ermenek ilçesinde yer alan Katranlı Köyü yeni karantinaya alınırken daha önce karantinada olan Boyalık Köyü’nün ise karantina süresinin uzatıldığı bildirildi.

Karaman’ın Ermenek ilçesinin Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada paylaşılan bilgiye göre İlçe Hıfzıssıhha Kurulu salgını önlemek, halk sağlığını korumak ve ulusal kuralları gözetmek amacıyla Katranlı Köyü’nde 7 günlük karantina kararı aldı. Aynı zamanda Boyalık Köyü’nde uygulamada olan karantinan ise 10 gün daha uzatıldığı bilgisi paylaşıldı. Yine yapılan yazılı açıklamaya göre İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uymayanlar hakkında adli ve idari cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

SİNOP VE KARANTİNA UYGULANAN BÖLGELER

Sinop Durağan’da Akçaalan Köyü’nde de yeni tip koranavirüse rastlanması sonucu karantinaya alınmasına karar verildi.

Durağan Kaymakamlığının yaptığı açıklamada salgını kontrol altına alabilmek, virüsün yayılmasını önleyebilmek ve halk sağlığını korumak amacıyla Akçaalan Köyü’ne ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışların durdurulduğu duyuruldu. Kaymakamlığın açıklamasında kurullara riayet etmeyen vatandaşların ve aksi harekette bulanacakların hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

sinopta karantina uygulamasina gecilen bolgeler nerelerdir

TOKAT VE KARANTİNA UYGULANAN BÖLGELER

Tokat’ta ise Niksar ilçesinde yer alan Arapören Köyü’nde yeni tip koranavirüse rastlandı. İlçe kaymakamlığına bağlı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından toplantı yapıldı ve hayata geçirilecek uygulamalar hakkında, karantina uygulaması üzerine durum değerlendirilmesi yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Arapören Köyü’nde 10 gün karantina uygulamasına geçilmesine kanaat getirildi ve hayata geçirildi.

Kovid-19 salgını geçirdiği mutasyon ile birlikte ülke genelinde daha fazla görünmeye devam ediyor ve bu sürecin devam etmesi halinde yasakların artması, kaldırılan yasakların geri getirilmesi, karantina bölgelerinin çoğalması bekleniyor.

Yorumlar (0)
18
açık