İlahiyat 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
İlahiyat 2017 taban puanları nasıldır, ilahiyat 20172018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak, ilahiyat bölümü en yüksek kaçla kapadı sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlahiyat 2017 taban puanları nasıldır, ilahiyat 20172018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak, ilahiyat bölümü en yüksek kaçla kapadı, ilahiyat bölümü kontenjanı kaçtır ilahiyat kazanmak için alınması gereken en düşük puan kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gibi iki sınava girdikten sonra adaylar eğer tercih etmeyi düşündükleri bölümleri kazanmayı hak edecek puanları aldılarsa o bölüm ve üniversiteleri tercih edebilir ve yerleşebilirler. Bilindiği üzere kazanılmak istenen bölümün veya üniversitenin en son kaç puanla kapadığı veya da en son sınav sıralamasında kaçıncı kişiyi aldığı her yıl değişmektedir. Bizde tercihler döneminde sizlere kolaylık sağlasın ve bir fikir oluştursun diye birçok bölümün taban puanlarını ve başarı sıralamalarını listelemeye çalışıyoruz.

İLAHİYAT 2017 2018 TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

İlahiyat seçecek adaylar puan türleri içinden TS 1 puan türünde gerekli puanı almalıdırlar. Bu bilgiye ek olarak diğer değerlendirmelere gelecek olursak ÖSYM’nin yerleştirmede kullandığı kılavuzda belirttiğine göre 2017 yılında genel tercihler ile girilebilecek 14165 kişilik ilahiyat kontenjanı bulunmaktaydı. Bu kontenjanların neredeyse tamamı devlet üniversitelerine aittir.

İlahiyat bölümüne yerleşmek isteyen bir adayın alması gereken en düşük puan 2018 yılı için 2017 yılında 329,323 olarak belirlenmiştir. Bu taban puan Iğdır Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) aittir. Bu bölümün kapattığı en yüksek taban puan 449,369 ile Marmara Üniversitesi’ne(İngilizce) aitken en yüksek puan olan 500,557 ile de yine aynı üniversitenin Arapça bölümü tercih edilmiştir.

Başarı sıralamaları mevzusuna gelecek olursak ÖSYM 2018 tercih kılavuzunu yayınlayana kadar 2017 yılının taban puanlarına ait başarı sıralamalarını net olarak bilmek güç. Fakat 2016 yılının verilerinden faydalanırsak yaklaşık olarak en düşük taban puanının başarı sıralaması 90 bin ile 110 bin arasında kalmıştır diyebiliriz. Bununla beraber en yüksek başarı sıralamasının da 5 bin civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda ortalamanın üzerinde bir ilahiyat bölümü kazanmak için adayların yaklaşık olarak 20 bin ile 30 bin arasında bir sıralamaya sahip olması gerektiği söylenebilir.

Türkiye genelindeki tüm kontenjanlara ait ilahiyat taban puanları 2017 2018 listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


YGS, LYS, üniversite tercihleri, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar ve bunun gibi konulardaki sorularınızı ve paylaşımlarınızı TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasında paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları