kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Otopsi Yardımcılığı, Adli Tıp Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Adli tıp teknikeri maaşları ne kadar oldu? Otopsi yardımcısı net ve brüt maaşları ne kadar? Kamuda ve özelde adli tıp teknikeri ne kadar kazanır?

Otopsi Yardımcılığı, Adli Tıp Teknikeri Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Otopsi yardımcılığı yani adli tıp teknikerliği, sağlık alanında çalışan yardımcı personeldir. Bir kişinin ölüm nedenini tespit etmeye çalışan ve ölü vücut üzerinde işlem yapan kişilerdir. Peki otopsi yardımcılığı yani adli tıp teknikeri maaşları ne kadar oldu birlikte bakalım…

Ülkemizde çoğu insan pek çok farklı nedenden dolayı meslek gruplarının aylık kazançlarını, maaşlarını merak ediyor. Bu merak duygusu değişik nedenlerden gerçekleşebiliyor. Kimi komplekslerinden dolayı, kimi düz merak duygusundan, kimi bu işi yapsam mı diye düşünerek kimi de o mesleği icra etmeye başlamadan evvel bir meslek grubunun maaşını merak edebiliyor.

İnternet veya sosyal medya hayatların bu kadar içine girmemişken bu bilgilere ulaşmak da oldukça güçtü. Tabi ki bu teknolojik gelişmelere rağmen bazen yanlış kaynaklara bakılmasından bazen de kaynakların tek bir yerden çıkıp dağıtılıyor olmasından dolayı yine de insanlar yanlış bilgi sahibi olabiliyor. İşte bu nedenle biz sizlere elimizden geldiğince doğru bilgileri derleyerek farklı meslek gruplarının maaş bilgilerini ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu içeriğimizde adli tıp teknikeri maaşları hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

NASIL ADLİ TIP TEKNİKERİ OLUNUR? OTOPSİ YARDIMCISI KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Adli tıp teknikeri tüm sağlık teknikerliği unvanlarında olduğu gibi genellikle kendi alanının uzmanının yönlendirmeleri ile sağlık alanına yardımcı personel, destek personeli olarak hizmet veren bir tekniker türüdür. Adli tıp teknikeri, otopsi yardımcısı görevlerine genel olarak bakarsak şu görevleri yerine getirmesi gerektiği görülür:

 • Otopsi için gönderilen cesedi ve belgeleri kontrol etmek, morga kabulünü sağlamak ve bu işle ilgili kayıtları tutmak.
 • Otopsi salonunun ve bu iş ile alakalı her ortamın uygunluğunu sağlamak.
 • Ceset ile ilgili tüm kayıtları tutmak ve arşivlenmesini yapmak.
 • Otopside hekimin direktifleri ile cesedin diseksiyonunu yapmak ve örnek alınmasında sonra kapatmak.
 • Adli olay yeri incelemelerine katılmak ve morg, otopsi odası ve diğer ortamlardaki ekipmanları hazırlamak, eksik malzemeleri temin etmek ve sterilizasyonu sağlamak

Adli tıp teknikeri olabilmek için de adayların bu alan ile ilgili bölümlerden birinden mezun olmaları gerekmektedir. Adli tıp teknikeri olabilmek için mezun olunması gereken Adli Tıp, Adli Tıp Teknikerliği, Otopsi Yardımcılığı bölümlerinden bir tanesidir. Bu mezuniyet sonrasında da özel sektör ve kamu olarak çalışma dallarına ayırmak gerekirse özel sektörde mesleğini icra etmek isteyen bir adli tıp teknikeri kendi alanında hizmet veren kurumlara iş başvurularında bulunmalı ve personel olarak alınmayı beklemelidir. Kamuda adli tıp teknikeri olabilmek için ise KPSS’ye girmeli, yeterli puan almalı ve personel alımı, atama dönemlerinde yerleştirilmeyi beklemelidir.

adli tip teknikeri maaslari 2021

ÖZEL SEKTÖRDE ADLİ TIP TEKNİKERİ, OTOPSİ YARDIMCISI MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Kamudan bahsetmeden önce özel sektöre değinmek gerekirse özel sektörde adli tıp teknikeri olarak hizmet verecek bir kişinin asgari ücret ve bu bantta para kazanmaya başlayacağı gerçeğini belirtmekte fayda var. Ülkemizde çoğu meslek grubu için geçerli olabilecek yeni başlama noktasında firmaların asgari ücret verdiği gerçeği ile hareket edecek olursak adli tıp teknikeri özel sektörde 2825 TL ve civarında bir maaş elde ederek işe başlayacaktır diyebiliriz. Tabi ki kişinin kendini geliştirmişlik oranı veya çalışılacak kurumun neresi olduğuna bağlı olarak değişebilecek olsa da başlangıç seviyesinde adli tıp teknikerleri özel sektörde genelde bu civarlarda maaş almaktadırlar.

KAMU PERSONELİ OLARAK ADLİ TIP TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Adli tıp teknikerleri kamu personeli olarak atandıklarında genelde sağlık teknikeri konumunda işe başlarlar. Sağlık teknikerlerinin net maaş kapsamında maaşları şu listede görülebilir.

Yeni başlayan Tekniker: 4600-4800 TL

5 senelik Tekniker: 4650-4850 TL

10 senelik Tekniker: 4700-4900 TL

15 senelik Tekniker: 4900-5100 TL

20 senelik Tekniker: 5000-5200 TL

25 senelik Tekniker: 5050-5250 TL

30 senelik Tekniker: 5100-5300 TL

Bu liste net ele geçen ortalama rakamlar üzerinden oluşturulmuştur. Bunu belirtmemizin nedeni piyasada brüt rakamlar ile net maaşların birbirine karışıyor olduğu gerçeğidir. Brüt maaş bir çalışanın kazandığı tüm gelirdir. Bu gelir üzerinden devlete gelir vergisi ödenir, sağlık primi ve emekli ödeneği verilir. Bu yaklaşık olarak yeni başlayan bir adli tıp teknikeri için 1000-1200 TL civarlarındadır. Yani yeni başlayan konumundaki otopsi yardımcılığı brüt maaşı 5800-6000 TL civarlarında olurken, net maaş ise 4600-4800 TL dolaylarındadır.

Buradaki rakamlarında aralıklı verilmesinin nedeni maaşların kurum, aile ve benzeri nedenlerden dolayı farklılık gösterebilmesidir. Örneğin asgari geçim indirimi olan AGİ 268 TL gibi bir rakama denk gelmektedir ve bekar için farklı evli için farklı işlemektedir. Çocuk sahibi olan veya eşi çalışmayana aile yardımı yapılmaktadır. Bunlar eklendiğinde veya çıkarıldığında ortalama olarak adli tıp teknikeri maaşları bu dolaylardadır.

ikinci altı aylık zam olan temmuz zammı sonrasında da ocak zammına benzer bir zam yapılması halinde adli tıp teknikeri temmuz zamlı maaşları 4850-5000 TL civarlarına yükselecektir. Yalnız yıllık gelir toplamında ikinci altı ayda bir üst dilime çıkıldığı için burada gelen zam sonrası bu rakam da 100-150 TL aşağı yönlü oynama yapabilmektedir.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Yağmur dedi ki:

  Yanlış mı anladım yoksa gerçekten 1 senelik maaş 1200 mü?

 2. Kerem dedi ki:

  O paraya kimse o işi yapmaz o yazdıkları yan ödeme