YKS Ne Zaman Yapılacak ? 2018 YKS Şeklinde Mi Olacak ?
Üniversiteye girişte uygulanacak olan yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve detayları bugün açıklandı. İki oturum şeklinde tek gün içerisinde uygulanacak olan sınav ne zaman yapılacak? 2018 yılında YKS olacak mı? Bu soruları cevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak uygulanacak olan yeni üniversiteye yerleştirme sınavının detayları YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç tarafından açıklandı. Yeni sınav sisteminde bir çok değişiklik ön plana çıktı. Tek gün içerisinde iki oturum şeklinde uygulanacak olan sınavda, puan türü sayısı da 18'den 5'e düşürüldü. Sınavın sabah oturumu; temel yeterlilik testi olarak, 40'ar soruluk Türkçe ve Temel Matematik şeklinde yapılacakken, ikinci oturum öğleden sonra: 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorusu şeklinde yapılacak. Peki ama YKS ne zaman yapılacak? YKS 2018'de yapılacak mı? 

2018 YKS Olacak Mı ?

YÖK başkanının açıklamasının ardından milyonlarca aday, yeni sınav sisteminin ne zaman uygulanacağını sormaya başladı. Özellikle bu yıl, YGS çalışmalarını sürdüren adaylar, yeni sınav sisteminin bu sene uygulanıp uygulanmayacağını sormaya başladı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapılmayacaktır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yılda YGS ve LYS sistemi uygulanacaktır. Sınav sisteminde bu yıl için bir değişiklik yoktur.

2019 YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılacaktır. YÖK başkanı sınavın, haziran ayı içerisinde bir Cumartesi yapılacağı açıklamasında bulundu. Biz de burada 2019 YKS için en uygun tarihin 22 Haziran 2019 olacağını düşünüyoruz. Yükseköğretim Kurumları Sınavı 22 Haziran 2019 tarihinde iki oturum olarak uygulanacaktır dememiz kesin olmamakla birlikte kuvvetle ihtimaldir. 

YKS hakkında bize sormak istedikleriniz için TIKLAYINIZ.

YKS detayları için TIKLAYINIZ.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları