kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İcra Katibi 2023 Maaşları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı sözleşmeli icra katibi maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle icra katibi maaşları ne kadar oldu? İcra katibi nasıl olunur ve icra katibi olmak için hangi şartlar gerekir? İcra katibi mesai ücreti ne kadardır? İcra katipleri nerelerde çalışır? İcra katibi mesleği detaylarını yazımız devamında görebilirsiniz.

A+
A-

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere alınacak icra katibi maaşları 2023 yılında ne kadardır? 2023 ocak zammı ile birlikte icra katibi maaşları ne kadar olacaktır? İcra katibi nasıl olunur ve icra katipleri nerelerde çalışır? Bu soruların cevabını yazımız devamında görebilirsiniz.

İcra Müdürlüğü Nedir?

2020 yılında Adalet Bakanlığı bünyesine sözleşmeli personel olarak çalıştırılmak üzere çok sayıda personel alınacaktır. Bakanlık bünyesine alınacak personelin büyük bölümü Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı cezaevlerinde istihdam edilecektir. Bunun yanı sıra merkezi teşkilata da alım gerçekleşecektir. Yapılacak olan atamada ilan edilecek kadrolar: Zabıt katibi, infaz koruma memuru, icra katibi, mübaşir ve destek personeli şeklinde olacaktır. Bu kadrolar içerisinde alımın yüksek olacağı kadrolardan bir tanesi de icra katibi kadrosu olacaktır. Bu ilanla atanmayı düşünen adaylar için icra katibi 2023 maaşlarını açıklamak istiyoruz.

İcra Katibi Nasıl Olunur?

2022 veya 2023 Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak 70 puan almayı başaran bütün adaylar, ilan metninde belirtilen diğer şartları da taşımak şartıyla icra katibi olabilmektedir. Her bir komisyon için ilan edilen pozisyon sayısının 20 katı arasında yer almak şartı da olduğu bilinmektedir. Örneğin, bir komisyon için 25 kişilik icra katibi alım ilanı olduğunu varsayalım, böyle bir durumda uygulama sınavına katılan ve en yüksek puandan başlanarak ilk 500 aday arasına girmeye hak kazanan kişiler uygulama sınavına katılacaktır. Uygulama sınavına 500’üncü sırada katılmaya hak kazanan adayın puanı 75,7 olması durumunda, bu puandan daha düşük puanı olan adaylar uygulama sınava katılamaya hak kazanamayacaktır. Uygulama sınavında başarılı olan adaylar içerisinde, ilan edilen pozisyon sayısının 3 katı kadar aday da sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. Sözlü sınavdan sonra da icra katibi olmaya hak kazananlar açıklanacaktır. Lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93 ve ortaöğretim mezunları içinde KPSSP94 puan türü kullanılacaktır. Yapılacak olan sınavın son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak şartı da ilan metninde yer alacaktır.

Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarı ile tamamladığına ilişkin belge veya Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslardan alınmış daktilo veya bilgisayar sertifikası (Örgün eğitim veren fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) ile birlikte sınav birimi olarak belirlenen ilgili adalet komisyon başkanlıklarına veya sınav evrakının ilgili sınav birimine gönderilmesi için herhangi bir adalet komisyonu başkanlığına müracaat edeceklerdir.

Adaylardan merkezi sınavda aldıkları puana göre en yüksek puandan başlayarak her bir adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon toplamının 20 katı kadarı, uygulama sınavına girmeye hak kazanacaktır. Buna göre yapılan sıralamada, son sıradakilerle aynı puana sahip olanlar da uygulama sınavına girebilecektir.

Adaylardan, uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen metinden daktilo veya bilgisayarla; verilen metne sadık kalınmak ve anlam bütünlüğü korunmak suretiyle, kelime ve cümle tekrarına yer vermeden ve yanlış yazılan kelime sayısı toplam yazılan kelime sayısının yüzde kırkından fazla olmayacak şekilde üç dakikada en az doksan kelime yazanlar, uygulama sınavında başarılı olmuş sayılacaklardır.

Uygulama sınavında başarılı olanlardan, sınav birimince doğru olarak kabul edilen kelime sayısı esas alınmak kaydıyla, en fazla doğru kelime yazan adaydan başlanarak tercih edilen adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon toplamının üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. Buna göre oluşturulan sıralamada, son sıradakilerle aynı sayıda doğru kelime yazanlar da sözlü sınava girebileceklerdir.

İcra Katipleri Nerelerde Çalışır?

İcra katipleri, Adalet Bakanlığı bünyesinde merkez veya taşra teşkilatı içerisinde istihdam edilmektedir. Bakanlık bünyesine alınan icra katipleri sözleşmeli personel olarak bakanlığa bağlı icra müdürlüklerinde görev yapmaktadır. Katipler, icra işlemlerinin yürütülmesi için hukuki yazışmalarda, kalem işlerinde, arşiv ve dosyalama işlerinde, duruşmalarda, tutanak tutma ve düzenlenmesinde ve sekreterlik işlerinde çalışmaktadır. İcralara ilişkin parasal işlemlerinden de katipler sorumludur.

İcra Katibi Maaşları 2023’da Ne Kadardır?

Memur maaşlarına 2023 ocak ayı itibariyle %5.49 oranında yapılan zamla birlikte maaşlarda artış olmuştur. Bu durum Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli icra katiplerinin maaşlarında da etkisini göstermiştir. Her ne kadar yaptıkları iş ve yaşadıkları stres noktasında çok yeterli görülmese de icra katibi maaşları 2020 yılı Ocak-Temmuz döneminde şöyledir:

  • Lise mezunu yeni başlayan sözleşmeli icra katibi maaşı: 13.838 TL.
  • Önlisans mezunu yeni başlayan sözleşmeli zabit katibi maaşı: 13.859 TL
  • Lisans mezunu yeni başlayan sözleşmeli zabit katibi maaşı: 13.882 TL
  • İcra katipleri bu maaşların yanı sıra 500 ila 700 TL arasında yolluk parası almaktadır.

2023 yılı temmuz ayı itibariyle bütün memurlara gelecek olan maaş zamları, zabit katiplerinin maaşlarına da arttıracaktır. Temmuz ayında memurlara gelecek zam oranının %5 ile %8 arasında olacağını düşünürsek, icra katiplerinin ” 2023 yılı Temmuz-Aralık döneminde alacakları maaş 14.050 – 14.200 TL ” arasında olacaktır.

İcra Müdürü Maaşları Ne Kadar?

İcra katibi kimler olabilir?

Üniversitelerin herhangi bir önlisans (2 yıllık) veya lisans (4 yıllık) bölümünden mezun olmak yeterli bir ön koşul olacaktır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.