kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İl Göç Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında görevlendirilen İl Göç Uzman Yardımcılarının 2023 yılı maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuş olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatında kariyer meslek grubu olarak yer alan İl Göç Uzman Yardımcılığı nedir? İl Göç Uzman Yardımcıları 2023 yılı maaşı ne kadar? İl Göç Uzman Yardımcısı nasıl olunur? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

İl Göç Uzman Yardımcılığı Alım Sayıları ve Taban Puanları

İl Göç Uzman Yardımcılığı Mesleği Nedir?

İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleği İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlanması olan Göç İdaresi İl Müdürlükleri’nde görev yapan kariyer meslek grubudur. İl müdürlüklerine bağlı olarak bulundukları illerde göç, göçmen ve yabancılar hususunda iş ve işlemleri yürüten İl Göç Uzman Yardımcıları bu işlemlerin yürütülmesi noktasında önemli bir role sahiptirler.

İl Göç Uzman Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilir? Nasıl İl Göç Uzman Yardımcısı Olunur?

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında İl Göç Uzman Yardımcılığı görevine gelebilmek için adayların memurluk şartlarını taşımaları, yaş ve askerlik gibi özel koşulları ve mezuniyet kriterlerini sağlıyor olmaları gerekmektedir. İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğine girebilecek olan alanlar SBF/İİBF ile bunların dengi sayılan alanlardan ve Hukuk Fakültelerinden mezun olmuş olan adaylardır. Bu adayların bir A grubu meslek olan İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleği yarışma sınavlarına başvuruda bulunabilmeleri için ÖSYM’nin gerçekleştirdiği KPSS A Grubu sınavlarına katılarak Genel Müdürlüğün bu alım için belirlemiş olduğu puan türlerinin birisinden yeterli puanı almış olmaları şarttır. Aksi halde adayların diğer şartları taşıyor olsalar dahi alımlara başvurma imkanı bulunmamaktadır.

İl Göç Uzman Yardımcılığı alımı Göç İdaresi’nin üniversitelere yaptırdığı yazılı yarışma sınavı ve kendi gerçekleştirdiği sözlü mülakatlar ile gerçekleştirilmektedir. Adayların bu aşamalarda başarılı olmaları durumunda İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğine atamaları yapılacaktır.

İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğine, yazılı sınavına, yeterlik süreçlerine dair detaylı bilgiler edinebileceğiniz meslek tanıtım yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

İl Göç Uzman Yardımcılığı Mesleği Görev Yeri ve Özlük Hakları

İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleği mensupları, Merkez Göç Uzman Yardımcılığı mesleğinden farklı olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün merkez birimlerinde değil, ülkemizde 81 ilde kurulu bulunan Göç İdaresi İl Müdürlüklerinde görevlendirilmektedirler. İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleği görevleri itibariyle İl Müdürlerine bağlıdırlar. Taşra uzmanlığı kadrosu sayılan İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğinin bu nedenle dahil olduğu statü gereği ek göstergesi 2200’dür. 

İl Göç Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğine yazılı yarışma ve sözlü sınavlar sonucunda başarılı olarak atanmaya hak kazanmış bir İl Göç Uzman Yardımcısının 2023 yılı maaş tutarı yaklaşık olarak 15350 Türk Lirasıdır. Meslekte geçirmesi gereken süreleri tamamlayan ve bu sürelerin sonunda gerçekleştirilen yeterlik süreçlerini başarı ile geride bırakan bir İl Göç Uzmanının 2023 yılı maaş tutarı ise yaklaşık olarak 15800 Türk Lirasıdır.

*İl Göç Uzman Yardımcılığı meslek mensuplarının maaş tutarları yaklaşık tutarlardır. Bu tutarlar belirtilirken meslek mensuplarının şahsi olarak değişebilecek ödenek ve kesintileri dikkate alınmamıştır. 

İl Göç Uzman Yardımcılığı mesleğine ve yazılı sınavına dair bilgi paylaşımlarını takip etmek, sorularınıza yanıtlar bulmak için Tıklayınız!

İl Göç Uzman Yardımcısı ve İl Göç Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

İl göç uzman yardımcısı nasıl olunur?

Kadro ve ihtiyaç durumuna göre Başkanlık tarafından uygun görülen zamanlarda açılacak giriş sınavı ile mesleğe alınır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.