Gündem

İstanbul'da Seçimleri Kim Kazandı 2019?

31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine göre: İstanbul’da seçimleri kim kazandı? Dün saat 17:00 itibariyle ülke genelinde oy kullanmanın tamamlandığı yerel seçimlerde İstanbul’da seçim sonuçları kesinlik kazanmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu arasında kıran kırana yaşanan yerel seçim  mücadelesinde Ak Parti tarafından yapılan itiraz nedeniyle seçim sonuçları kesinleşmedi. Dün saat 19:15 itibariyle yazılı ve görsel basın-yayın organlarına Anadolu Ajansı tarafından sunulan oy oranları ve oy sayıları, İmamoğlu’nun farkı 4.500 oya kadar indirmesiyle birlikte durduruldu. Yaklaşık 1,5 saat boyunca AA oy oranlarıyla ilgili güncel verileri aktarmadı. Neredeyse herkesin İmamoğlu seçimlerde başkan oldu dediği anda böyle bir durum yaşanması çeşitli söylentilere sebep oldu. Bu olaylar neticesinde Ak Parti tarafından seçim sonuçlarına itiraz edildiği açıklandı.

YSK Başkanı Sadi Güven Açıklama Yaptı

Yüksek Seçim Kurulu başkanı Sadi Güven, yaptığı açıklamada İstanbul ilinde İmamoğlu’nın yaklaşık 28 bin oy ile seçimleri önde tamamladığını açıkladı. Sadi Güven: ” İstanbul’da geçerli sayılan oylardan Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 oy, Binali Yıldırım da 4 milyon 131 bin 751 oy almıştır ” dedi. Sadi Güven, seçim sonuçlarına ilişkin itiraz sürecinin başladığını ve itirazların ilçe seçim kurullarına yapılabileceğini açıkladı. Bu itirazların 2 gün içerisinde ilçe seçim kurulları tarafından açıklanması gerektiğini belirtti. İlçe seçim kurullarının kararının ardında da 1 gün içerisinde il seçim kurullarına itiraz edilebileceğini belirtti. Buraya yapılan itirazların da 2 gün içerisinde netleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Son olarak il seçim kurullarına yapılan itirazların bazı durumlarda illerde kesinleştiğini ve bazı kararlarına karşı YSK’ya getirilebileceği açıkladı. Güven: YSK‘ya gelme sürecinin de 3 gün içerisinde tamamlanması gerektiğini belirtti. Bu durumda İstanbul seçim sonuçlarının netleşmesi 13 Nisan 2019 tarihinde kesinleşecektir.

İstanbul’da Seçimleri Kim Kazandı?

İtiraz sürecinin dolmasına müteakip kesinleşecek olan İstanbul seçimlerinin mevcut durumdaki kazananı Ekrem İmamoğlu olmuştur. Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerde açılan sandıklarda aldığı oy sayısı 4 milyon 159 bin 650 iken, bu oy sayısı Binali Yıldırım’ın almış olduğu oy sayısına göre 27 bin 849 fazladır. Bu durumda itiraz sürecinin tamamlanması sonucunda İstanbul Büyükşeihir Belediyesi başkanı kesinleşecek ve İmamoğlu veya Yıldırım’ın hangisinin belediye başkanı olup olmayacağı da belli olacaktır. Ak Parti tarafından yapılan açıklamaya göre, 200 binden fazla geçersiz oy olduğu ve bu oyların Ak Parti’nin yüksek oy potansiyeline sahip olduğu ilçelerde olduğu belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu