kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kapalıçarşı Çalışma Saatleri ve Ziyaret Saatleri

Kapalıçarşı Çalışma Saatleri ve Ziyaret Saatleri, Kapalı çarşı çalışma günleri ne zaman? Kapalı çarşı hafta sonu açık mı? Kapalı çarşı bayramda, dini bayramda, resmi tatillerde açık mı? Kapalıçarşı nedir? Tarihi nedir? Kapalı çarşı iletişim bilgileri, telefon numarası adresi nedir?

A+
A-

İstanbul denildiğinde pek çok kişinin aklına boğaz, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı gelmektedir. Bu muhteşem ve devasa yapıların yanında en meşhur yapılardan biri de ‘Kapalıçarşı’dır. İstanbul’un en eski yapılarından biri olan, yıllardır milyonlarca hatta milyarlarca kişiye hizmet veren bu çarşının tarihi yüzlerce yıl önceye dayanmaktadır. Osmanlı Devletinin ve dünyanın en büyük devlet adamları arasında gösterilen Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fethettiğinde dünya yeni bir çağa girdi. Fatih Sultan Mehmet’in ve Osmanlı Devletinin bu yeni çağın öncüsü olarak yapması gereken pek çok atılım vardı. Eğitim kurumları, ticari kurumlar, askeri kurumlar ortaya çıkarken uzun yıllar dünyanın ticaret merkezlerinden  biri olacak ‘Kapalıçarşı’nın da temeli atıldı. Yüzlerce ürünün satışa sunulacağı, her gün binlerce kişiyi ağırlayacak bu çarşının üzeri de ürünleri korumak adına kapatıldı. Osmanlı Devletinin hayata geçirdiği en önemli projeler arasında gösterilen bu muazzam çarşı 500 yıldan fazla bir süredir faaliyetlerini sürdürmektedir. Günümüzde altın piyasası, döviz piyasası, hediyelik eşyalar, antika eşyalar, gıda, tekstil gibi pek çok sektörün kalbi bu çarşıda atmaktadır. Yatırımcılar, tüketiciler, esnaflar, vatandaşlar, turistler yılın her günü tarih kokan bu çarşıya akın etmektedir. Binlerce kişinin çalıştığı ve yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bu çarşı hakkında pek çok konu merak konusu olmaktadır. Özellikle de çarşıya gelecek vatandaşlar ve turistler çarşının hangi günler hangi saat aralığında çalıştığını ve açık olduğunu merak etmektedir. Peki Kapalıçarı çalışma saatleri ve ziyaret saatleri nasıl? Kapalı çarşı hafta sonu açık mı? Kapalı mı? Kapalıçarşı bayramda ve resmi tatillerde açık mı? Kapalı mı?

Kapalıçarşı Nedir? Kapalıçarşı Tarihi

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u Osmanlı Devletine kattıktan sonra pek çok kurumu da hayata geçirmiştir. İmparatorluğun kalbini besleyecek, dünyanın öncüsü olacak bu kurumların başında İstanbul’u ticaret merkezi haline getirecek Kapalıçarşı yer almaktadır. Osmanlı Devletinin kurulmasından günümüze yüzlerce yıl geçmiştir ancak çok az kurum hala varlığını sürdürebilmektedir. Gücün, ticaretin, ekonominin simgesi olan Kapalıçarşı da kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini aksatmadan sürdürmeye devam etmektedir. Bu devasa çarşının inşaatı 1461 yılında yani İstanbul’un fethinden yalnızca 8 yıl sonra başlanmıştır. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından çarşı büyütülmüştür. Evliya Çelebinin eserlerinde bu muazzam yapı aynı zamanda bir kale olarak tanımlanmıştır. Kamu Haber

550 yılı aşkın bir geçmişi olan Kaplıçarşı dünyanın en eski çarşısı olarak tanımlanmaktadır. Yüzlerce şiire, romana, filme, diziye konu ve sahne olan çarşı 50 bin metrekareye yakın bir kapalı alanın üzerine kuruludur. Toplamda 111 bin metre kareye yayılan çarşı 65 sokak üzerinde 4 bine yakın dükkana ve 14 hana sahiptir. Ayrıca 15 binden fazla çalışan bulunmaktadır. Yüzü aşkın meslek grubunda insanın faaliyet gösterdiği çarşı günde ortalama 350 bin ziyaretçiyi ağırlamaktadır. İstanbul’u ziyaret eden her 10 yerli ve yabancı turistten 9’u mutlaka bu çarşıyı ziyaret etmektedir. Kapalıçarşıdan tüm Türkiye’ye ve tüm dünyaya ürünler gönderilmektedir. Çarşının ülke ekonomisine katkısı yüzlerce milyon dolar olarak ifade edilmektedir.

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri ve Ziyaret Saatleri

Günde 300 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Kapalıçarşının hangi saat aralığında hizmet verdiği merak edilmektedir. Gezmek, yatırım yapmak, ziyaret etmek, alışveriş yapmak için dünyanın her yerinden binlerce kişi bu çarşıya gelmektedir. Kuyumculuğun, altının, dövizin, antikanın, gıdanın, tekstilin kalbi bu çarşıda atmaktadır. Bu nedenle binlerce kişi ‘Kapalıçarşı çalışma saatleri’ ile ilgili araştırma yapmaktadır. İstanbul’un en ünlü ve en eski çarşısı Kapalıçarşı çalışma saatleri sabah 08.30 ile akşam 19.00 olarak belirlenmiştir.

İstanbul Kapalıçarşı çalışma saati: 08.30-19.00

Kapalıçarşı Hafta Sonu Açık Mı? Kapalı Mı?

Kapalıçarşı pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma olmak üzere hafta içi 5 gün faaliyetlerini sürdürmektedir. Hafta içi milyonlarca kişiyi ağırlayan çarşının hafta sonu en azından 1 gün kapalı olması beklenirken Kapalıçarşı cumartesi ve pazar günleri de açıktır. Kapalıçarşı önceki yıllarda hafta içi 5 gün ve hafta sonu yalnızca cumartesi olmak üzere haftada 6 gün hizmet veriyordu. Ancak daha sonra pazar günü de hizmet vermeye başladı. Kapalıçarşı 2019-2020 döneminde haftanın 7 günü sabah 08.30 ile akşam 19.00 saatleri arasında açıktır. Her isteyen bu saatler arasında çarşıyı ziyaret edebilecektir.

Kapalıçarşı Resmi Tatillerde ve Bayramlarda Açık Mı?

Haftanın 7 günü açık olan çarşının dini bayramlarda ve resmi tatillerde açık olup olmadığı da merak konusudur. Kapalıçarşı hemen hemen her mekan gibi Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında kapalıdır. Kapalıçarşı 1 Ocak yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 23 Nisan Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi Bayramı gibi resmi tatillerde ise hizmet vermeye devam eder yani açıktır. Kapalıçarşı dini bayramlarda ve resmi tatillerde de sabah 08.30 ile akşam 19.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam eder.

1 Ocak Yılbaşı: Açık / 08.30-19.00

1 Mayıs İşçi Bayramı: Açık / 08.30-19.00

23 Nisan Çocuk Bayramı: Açık / 08.30-19.00

19 Mayıs Gençlik Bayramı: Açık / 08.30-19.00

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Açık / 08.30-19.00

30 Ağustos Zafer Bayramı: Açık / 08.30-19.00

15 Temmuz Demokrasi Bayramı: Açık / 08.30-19.00

Kapalıçarşı Adresi, İletişim Bilgileri, Telefon Numarası

Dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin akın ettiği çarşının iletişim bilgileri, adresi, telefon numarası merak konusudur. Aşağıda çarşı ile ilgili her türlü iletişim bilgisi bulunmaktadır.

Telefon numarası: 0 212 519 12 48

Faks: 0 212 528 39 99

E-posta/Mail adresi: dernek@kapalicarsi.org.tr

Kapalıçarşı adresi: Beyazıt, Kalpakçılar Caddesi, Numara: 22 34126 Fatih/İstanbul

Kapalı çarşı yönetiminin iletişim adresleri ise;

E-posta/Mail adresi: info@kapalicarsiyonetim.com

Yönetim telefon numarası: 0 212 522 39 39

İnternet adresi: kapalicarsiyonetim.com

Yönetim adresi: Yağlıkçılar caddesi Perdahçı Hanı (Çukur Hanı)
Numara 63/4 Kapalıçarşı Fatih/İstanbul

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

kapalicarsi map

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.