Kamu Haber

Kıdem Aylığının Devlet Memuruna Etkisi Nedir? Ne Kadar?

Bazı devlet memurlarının aylık maaş hesabına, kıdem süreleri dikkate alınarak hesaplanan kıdem aylığı miktarı da eklenmektedir. Söz konusu kıdem aylığı, bazı memurlarının yalnızca emeklilik haklarını etkilerken, bazı memurların ise aylık maaşını da etkiler. Bu nedenle kıdem aylığı ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Memurlar, memur olmak isteyenler ve bu kişilerin yakınları bu konularda araştırma yapmaktadır. Peki kıdem aylığı nedir? Ne demek? Kıdem aylığının devlet memuruna etkisi nedir? Kıdem aylığı memurun maaşını ne kadar etkiler?

Devlet Memurunun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar?

Kıdem Aylığı Nedir?

Bu aylık, maaşlarını 657 sayılı DMK’ya göre alan memura hizmet yılları kapsamında belirlenen göstergelerin aylık katsayı ile çarpılması sonucunda bulunan miktar kadar para ödenmektedir. Esas maaşın yanında verilen bir aylık türü olarak bilinmektedir. Memurların bazılarının kazandığı hak aylık derece belirlemesinde dikkate alınan hizmet süresinin her tamamlanmış yılı için belirli bir gösterge rakamı ve aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bir tutar bulunur. Bu tutara kıdem aylığı denmektedir. Kıdem aylığı hesaplanırken kıdem süresi 25 tam yıldan fazla olmamaktadır.

Maaşlarını 657 sayılı DMK’ya, 926 sayılı TSK Personel Kanununa, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa, 2914  sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa ve 202 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre alan memurların maaş hesabına kıdem aylıkları da dahil edilir. kamu haber

Kıdem Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Bu aylığın brüt miktarı, kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi yapılan hizmet süreleri ile 20 ve aylık katsayının çarpımları sonucunda bulunur. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede kıdem aylığı göstergesi 15 olarak belirlenmiştir. Bu göstergeyi 3 katına kadar Bakanlar Kuruluna artırma yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda gösterge rakamı 01.01.95 tarihinde geçerli olarak 20’ye yükseltildi.

Brüt kıdem aylığı tutarı hesaplandıktan sonra gelir vergisi, damga vergisi, emekli primi kesintisi yapılır. Ayrıca 15 Ekim 2008 öncesinde veya sonrasında göreve başlama hali de kıdem aylığını etkiler.

Kıdem Yılında Artış Maaşı Nasıl Etkiler?

Memurların kıdem yılındaki artış, kıdem aylığının miktarını ve aylık maaşlarını ve emeklilik haklarını da artırır. Lakin maaş ve tazminat göstergesine bağlı olarak ve sözleşmeye dayalı ücret alan memurların kıdem yılındaki artış, emeklilik haklarını artırırken, artıştan dolayı aylık maaşlarını düşürür. Kıdem süresindeki 1 yıllık artış memur maaşlarına etkisini görmek içik tahmini hesaplamalar yapılabilir. 2020’de geçerli olana ylık katsayı ve %15 gelir vergisi oranı ele alındığında karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır;

Her 1 kıdem yılı artışının aylık maaşa etkisi personel kanunlarına göre maaş alan ve 15.10.2008 öncesinde işe giren memur için 2,06 TL, 15.10.2008 ve sonrasında iş girenler için 2,11 TL’dir.

Her 1 kıdem yılı artışının aylık maaşa etkisi ücret ve tazminat göstergesine veya sözleşmeye göre ücret alan ve 15.10.2008 önce işe girenler için -0,40 TL ve 15.10.2008 ve sonrasında işe girenler için -0.35 TL’dir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Memur Olma Şartları Nelerdir? Kimler Devlet Memuru Olabilir?

Kıdem maaşı etkiler mi?

Hem memurun maaşına etki eden bir unsur olduğu gibi hem de aylık bağlama oranı ölçüsünde emekli maaşına esas olan Emekli Sandığı matrahına dahil olarak emekli maaşına da yansıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu