KPSS

KPSS P7 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan adayların katılmış oldukları testlere göre farklılaşan çeşitli puan türleri bulunmaktadır. Bu puan türlerinden birisi olan KPSS P7 Puan Türü Nedir? KPSS P7 Puan Türü ne işe yaramaktadır? KPSS P7 Puan Türü nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P7 Puan Türünün hesaplanmasında hangi dersler ne kadar etkili? KPSS P7 Puan Türüne dair detaylara haberimizde erişebilirsiniz.

KPSS P7 Puan Türü Nedir?

KPSS P7 Puan Türü Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın hem lisans mezunlarını kapsayan KPSS Lisans oturumuna hem de kamu kurumlarında bulunan A Grubu kadrolara yönelik olarak düzenlenen KPSS A Grubu oturumuna katılan adayların yapmış oldukları netlerle hesaplanan ve temelde kariyer mesleklere giriş için kullanılabilen puan türlerinden bir tanesidir. KPSS P7 Puan Türünün hesaplanmasında hem GK GY hem de alan derslerinin etkili olması sebebiyle adayların her iki sınavın da oturumlarına katılmaları bu puan türünün hesaplanması için şarttır.

KPSS P7 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P7 Puan Türü Nerelerde Kullanılabilir?

KPSS P7 Puan Türü yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi adayların kamu kurumlarında ve kuruluşlarında yer alan A Grubu kariyer mesleklere girişi için kullanılabilen puan türlerinden bir tanesidir. Bu puan türünün başvurusunda kullanıldığı kadrolara girişler genel olarak doğrudan atama şeklinde değil, Kurumların kendi sınavlarını yapması şeklindedir. Bu bağlamda KPSS P7 Puan Türü adaylara merkezi atama gibi doğrudan bir kadroya atanma imkanı sunmasından öte adayların KPSS P7 Puan Türü ile başvuru yaptıkları kurumun ilgili unvanının yazılı ya da sözlü sınavına girme hakkı elde etmesini sağlamaktadır.

KPSS P7 Puan Türünün hesaplanmasında etkili olan KPSS Lisans testleri Genel Kültür ve Genel Yetenek yanında alan bilgisi oturumlarından KPSS Hukuk ve KPSS Uluslararası İlişkiler testleridir. Bu testlerin KPSS P7 Puan Türünde etkin olması bir anlamda Hukuk alanı mezunları ile Uluslararası İlişkiler alanı mezunları açısından bu puan türünü öne çıkarmaktadır. Diğer KPSS Alan adaylarından öte bu alanlardan mezun olan adayların KPSS P7 Puan Türü ile başvuru yapabilecekleri alanlar daha fazla olacaktır.

KPSS P7 Puan Türü için sınava katılacak olan Hukuk alanı mezunları ile Uluslararası İlişkiler alanı mezunlarının KPSS oturumlarından hangilerine katılmaları gerektiğine dair daha ayrıntılı açıklamalara yer vermiş olduğumuz çalışmalarımıza aşağıda yer alan bağlantılar ile erişebilirsiniz;

KPSS P7 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir? KPSS P7 Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS P7 Puan Türünün hesaplanmasında yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi iki ayrı sınavın testleri ayrı ayrı etkili olmaktadır. Bu sınavlardan ilki olan KPSS Lisans sınavında bulunan Genel Yetenek testinin KPSS P7 Puan Türünün hesaplanması üzerindeki etkisi %15, Genel Kültür testinin KPSS P7 Puan Türünün hesaplanması üzerindeki etkisi de yine %15 oranındadır. Bunlarla birlikte adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın A Grubu oturumlarına katılmaları ile çözecekler KPSS Uluslararası İlişkiler Testinin KPSS P7 Puan Türünde etkisi %30 iken, Hukuk testinin etkisi %40 oranında olmaktadır.

KPSS P7 Puan Türünden iyi bir derece elde etmeyi hedefleyen adayların KPSS Hukuk testi ile birlikte KPSS Uluslararası İlişkiler testine de ehemmiyet göstermeleri şarttır. Bu şekilde adayların KPSS P7 Puan Türünden yüksek bir puan ve iyi bir sıralama elde etmeleri mümkün olacaktır.

KPSS P7 Puan Türü Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS P7 Puan Türünü KPSS Lisans ve KPSS A Grubu oturumlarına katılarak elde eden adayların bu puanları kullanabilecekleri süre, KPSS puanlarının geçerliliği noktasında belirlenmiş olan genel geçerlilik süresidir. Bu süreleri ve daha farklı geçerlilik sürelerine tabi olan puan türlerini detaylarıyla incelemek için aşağıda yer alan bağlantı ile ilgili çalışmalarımıza erişebilirsiniz;

KPSS P7 Puan Türü hazırlığı yürüten diğer adaylarla bu puan türünün derslerine dair bilgi alışverişinde bulunmak ve sorularınızı diğer üyelerimize yöneltmek için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu